Jak odpoczywać po ciężkim dniu pracy? Okazuje się, że to bardzo trudna sztuka...

Zauważyłaś, że po powrocie z pracy nie umiesz odpoczywać, a każdego kolejnego dnia jesteś jeszcze bardziej zmęczona? Zobacz, co robisz źle!

spokoooj.jpg

Chwila wytchnienia po pracy jest potrzebna każdej z nas- bez względu na to, jaki rodzaj zawodu wykonujemy. Odpowiednio wykorzystany czas po powrocie do domu to jedyny sposób aby naładować akumulatory na następny dzień i zwyczajnie... nie zwariować. Warto również pamiętać, że każdy człowiek odpoczywa inaczej- jednym wystarczy 10 minut w ciągu dnia, inni natomiast potrzebują kilku godzin na regenerację. Dlatego czas wypoczynku powinnaś dostosować do swoich indywidualnych potrzeb. Oto 3 zasady, o których powinnaś pamiętać, jeśli chcesz efektywnie odpoczywać:

Postaw na spontaniczność 

Każdy dzień masz od początku do końca zaplanowany? Praca, zakupy, gotowanie, sprzątanie... Skąd my to znamy! Nawet nie wiesz, jak bardzo Twoja dusza i ciało potrzebują spontaniczności. Nie każde popołudnie musi kończyć się przed telewizorem. Zadzwoń do przyjaciółki i wybierzcie się na przejażdżkę rowerową lub do kina. Nic się nie stanie, jeśli któregoś dnia nie zrobisz prania czy zjesz obiad na mieście. Otwórz się na niespodzianki!

Zrób coś... "na odwrót" 

Jeżeli cały dzień siedziałaś przy biurku, po powrocie do domu staraj się  odpoczywać aktywnie. Natomiast jeśli Twoja praca polega na ciągłym ruchu, po południu możesz dać sobie trochę "luzu". To samo dotyczy Twojej głowy- przez cały dzień liczysz lub piszesz? Wieczorem nie nadwyrężaj umysłu. Możesz obejrzeć film lub wybrać się na dłuższy spacer.

Poświęć chwilę na coś, na co zwykle nie masz czasu 

Od kilku miesięcy marzysz o tym, by zacząć pisać bloga? Poświęć na to kwadrans po powrocie z pracy. Staraj się wyszukiwać sobie zajęcia, które całkowicie oderwą Twoje myśli od codziennych spraw. Nie wymagaj od siebie zbyt dużo- w końcu to zajęcie ma sprawić, że odpoczniesz i naładujesz akumulatory.

Zaprojektuj miejsce "bez pracy" 

Wyznacz sobie miejsce, w którym nie musisz pracować- niech będzie to sypialnia, taras lub... kuchnia- po prostu kawałek mieszkania, które kojarzy Ci się z relaksem. Absolutny zakaz pracy obowiązujący w tym miejscu sprawi, że samo przebywanie w nim będzie dawało Twojemu organizmowi sygnał: czas na relaks. Jeżeli część swojej pracy wykonujesz w domu, postaraj się to robić przy biurku i nie przenosić obowiązków np. na kanapę. 

Zdjęcie: iStock Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 13.09.2017 (aktualizacja: 2017-09-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Mega trudna, tym bardziej, że zdecydowana większość społeczeństwa cierpi na pracoholizm, który jest takim samym uzależnieniem, jak każde inne i które należy leczyć... W Krakowie terapię uzależnień przeprowadza http://www.centrumdobrejterapii.pl/ (nie jednej osobie udało się dzięki niej je przezwyciężyć).
Dodano: 2018-03-23 00:22:39 Zgłoś nadużycie
Anonim
bez odpoczynku po pracy naprawdę się nie da! ale są tacy ludzi, np.pracoholicy, którzy nie potrafią odpoczywać, ciągle tylko praca:( dlaczego pracoholizm jest szkodliwy: http://blog.impel.pl/pracoholizm-dlaczego-jest-szkodliwy/ . Także owszem praca, ale też odpoczynek i własne hobby:)
Dodano: 2017-09-14 13:17:20 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×