Jak się komunikować z toksycznymi ludźmi?

Zobacz, jak unikać konfliktów ludźmi, z którymi nie możesz się dogadać.

toksyczniludzie.jpg

Każda z nas zna przynajmniej jedną osobę, która działa na nas toksycznie. Może to być rodzic, koleżanka z pracy, najlepsza przyjaciółka, a nawet... partner. Ich zachowanie sprawia, że czujesz się w ich towarzystwie źle, a każde spotkanie zostawia po sobie ogromny dyskomfort. Na szczęście istnieją pewne techniki, dzięki którym sztuczki toksycznych ludzi nie będą miały wpływu na Twoje życie! 

Nie łudź się

Nie wymagaj od toksycznych ludzi, aby dotrzymywali słowa czy potrafili zachować Twoje wyznania w tajemnicy. Jeżeli kilkukrotnie zawiodłaś się na bliskiej Ci osobie, być może pora rozważyć, czy Wasza więź faktycznie jest dla niej tak ważna? Podczas rozmowy z toksyczną osobą podkreślaj, o co konkretnie ją prosisz- nie licz na to, że sam kontekst rozmowy sprawi, że wyciągnie ona odpowiednie wnioski. 

Radź sobie... bez nich

Potrzebujesz pomocy? Spróbuj poradzić sobie sama lub poproś o pomoc prawdziwych przyjaciół. Jeżeli akurat nie możesz na nich liczyć, poczekaj aż będą mogli zjawić się przy Tobie. Nigdy nie proś o pomoc toksycznych znajomych, którzy prędzej czy później wykorzystają Twoje chwilowe załamanie. Jeśli czujesz, że koleżanka z pracy czy nawet mama tak naprawdę czerpią satysfakcję z Twojego niepowodzenia, nie potrzebujesz takiej pomocy. 

Bądź zdecydowana

I jak najszybciej ustal granice. Nie chodzi tutaj jedynie o tematy poruszanych przez Was rozmów, ale również  sposoby i częstotliwość kontaktowania się. Toksyczni ludzie bardzo szybko zaczną wykorzystywać Twoją dobroć, dlatego jeśli czujesz, że relacja jest jednostronna, jak najszybciej ogranicz kontakty.

Wycofaj się...

Jeśli czujesz, że z konkretnej relacji płyną jedynie negatywne uczucia i wcale nie masz ochoty dłużej widywać toksycznej koleżanki, po prostu zacznij wyciszać Waszą relację. Użyj w tym celu wiarygodnego pretekstu i zacznij cieszyć się znajomościami, które dają Ci szczęście. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 31.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
oj nie chciałabym uchodzić za toksyczną osobę;( zdecydowanie staram się być pozytywna:) pozytywny czy negatywny? : http://blog.impel.pl/pozytywny-czy-negatywny-jakim-czlowiekiem-jestes/ piszą tu jak poznać pozytywną osobę:) przede wszystkim uśmiech, to działa cuda:)
Dodano: 2017-03-31 16:48:31 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×