Jak skutecznie pozbyć się złych wspomnień?

Najgorsze wspomnienia wracają do nas w najmniej oczekiwanym momencie i psują codzienne szczęście... Jak się ich pozbyć?

wspomnienianaanna.jpg

Każda z nas ma złe wspomnienia. Mogą one dotyczyć doświadczeń z dzieciństwa, naszych porażek czy krzywd, jakich doznaliśmy od innych. Powrót do złych wspomnień wywołuje ogromną bezsilność i wylew wszystkich negatywnych emocji. Niekiedy uniemożliwia to wykonywanie codziennych obowiązków, nie mówiąc już o czerpaniu radości z życia. Według naukowców ciągłe powracanie do złych wspomnień może powodować depresję. Jak się przed tym uchronić?

Zastanów się, kiedy najczęściej wracają do Ciebie złe emocje. W jakich momentach musisz sobie z nimi radzić? Kiedy zauważysz powtarzające się sytuacje, będziesz mogła powoli je minimalizować. Pogódź się z tym, że na niektóre sprawy nie masz żadnego wpływu- zwłaszcza te, które dotyczą Twojej przeszłości. Warto również  uświadomić sobie, że nawet złe doświadczenia są nam potrzebne- bez nich nie byłabyś tym, kim jesteś teraz. Zacznij zastanawiać się nad swoją teraźniejszością i planami na przyszłość- ciągłe wracanie do przeszłości sprawia, że stoisz w miejscu.

Jeśli jednak wracanie do nieprzyjemnych spraw w jakiś sposób pomaga Ci je zrozumieć, warto zaplanować sobie czas, jaki na to poświęcasz. Nie pozwól, aby złe wspomnienia dopadały Cię na każdym kroku. 

Nie ze wszystkim musisz radzić sobie sama. Jeżeli cały czas dręczą Cię przygnębiające myśli, poszukaj pomocy. Na początku możesz o nią poprosić bliskie Ci osoby. Jeśli to nie pomoże, skorzystaj z usług psychologa- to żaden wstyd! Ulga, jaką poczujesz po uwolnieniu się od złych emocji, jest bezcenna. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 08.02.2017 (aktualizacja: 2017-02-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×