Jak udzielić pierwszej pomocy psychologicznej?

Umiejętność prawidłowego udzielenia pierwszej pomocy psychologicznej może Ci się przydać w wielu sytuacjach.

psycholgoofdgdfigd.jpg

Instrukcje dotyczące ratowania innym życia są powszechnie dostępne. Zazwyczaj wiemy co zrobić w przypadku omdlenia czy zadławienia. Jednak co zrobisz w sytuacji, gdy staniesz się świadkiem wypadku i tym razem naprawdę będziesz musiała udzielić pierwszej pomocy? Nie chodzi jednak o prawidłowe założenie opatrunku, a o profesjonalne wsparcie, którego czasem naprawdę trudno udzielić w krytycznej sytuacji. W takim momencie każdym z nas targają trudne emocje. Jeśli nauczysz się dobrze radzić sobie w tego typu sytuacjach, przyda Ci się to w codziennym życiu.

Co zrobić, kiedy bliska Ci osoba nagle zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle? Doznaje nagłych ataków paniki i płaczu i nie jest skłonna do zwierzeń? W jaki sposób możesz pomóc bliskim Ci ludziom, którzy sami nie do końca rozumieją, co przeżywają? W obu przypadkach musisz nauczyć się kilku zasad. 

Pamiętaj przede wszystkim o tym, aby być spokojna. I nie chodzi tutaj o to, aby na siłę wyciszyć własne emocje. Kiedy pomagasz drugiej osobie, nie możesz pokazywać, że jesteś na nią zła. Mimo że możesz nie wiedzieć, co się dzieje, staraj się uważnie słuchać. Nawet jeśli masz słuchać milczenia. Najważniejsza w pomocy psychologicznej jest obecność- cierpiąca osoba musi czuć, że jesteś dla niej wsparciem. Być może nie potrzebuje rozmowy, a jedynie chwili, w której będzie mogła rozładować swoje emocje. Pozwól jej płakać i krzyczeć. Do niczego nie zmuszaj. Na pewno wiele razy sama tak robiłaś. Przypomnij sobie, co w takim momencie było Ci najbardziej potrzebne. Bądź otwarta. Nieważne, czy pomagasz bliskiej czy nieznajomej osobie. Postaraj się pokonać dzielącą Was barierę. Bardzo ważne są także gesty- nie bój się ich. Twoja bliskość może sprawić, że udzielisz komuś pomocy na całe życie.

W kontakcie z osobą, która przeżywa traumę bardzo ważna jest umiejętność nieoceniania. Jeśli chcesz być dobrym wsparciem psychologicznym, pamiętaj że nie jesteś od wydawania wyroków. One nie pomogą poszkodowanej osobie poradzić sobie z problemami. I na koniec- jeżeli czujesz się bezradna, poproś o pomoc specjalistę. Nawet jeżeli cierpiąca osoba będzie miała Ci to na początku za złe, kiedyś zrozumie, że to najlepsze, co mogłaś dla niej zrobić.

Zdjęcie: iStock 
Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 05.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×