Jak żyć z toksycznymi ludźmi?

Trudno zrezygnować z kontaktu ze wszystkimi toksycznymi ludźmi, jakich spotykamy w swoim życiu... Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym relacje z nimi nie będą tak trudne.

toksyczniii.jpg

Jak rozpoznać toksyczną osobę? Zazwyczaj jest to bardzo trudne- tacy ludzie, mimo że wprawiają Cię w podły nastrój, potrafią być cudowni dla innych. Przebywanie w towarzystwie osób, które Tobą manipulują, ma ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. Każda z nas spotyka na swojej drodze wielu toksycznych ludzi... Zdarza się nawet, że to właśnie z taką osobą chcemy mimo wszystko spędzić resztę życia. Dlaczego, mimo trudnego charakteru i wielu negatywnych cech, warto zrozumieć takie osoby i dowiedzieć się, jak sobie radzić w relacji z nimi. Oto kilka niezawodnych sposobów:

1. Współczuj. Zastanów się, czy toksyczna osoba naprawdę chce taka być, czy wynika to raczej z jej trudnych doświadczeń lub wychowania? Toksyny, które noszą w sobie takie osoby, bardzo często zatruwają również je same. Niestety trudno jest im wyjść z przyjętej już roli. Bądź pełna empatii, co pozwoli Ci zrozumieć konkretne zachowania Twojego przyjaciela czy partnera.

2. Zapomnij o wchodzeniu w rolę ofiary. Rozpoznawaj w porę toksyczne postawy i nie daj wciągnąć się w manipulacyjną grę. Nie pozwól, aby inni wprawiali Cię w zły nastrój czy psuli Ci codzienne plany. Bez względu na to, czy dotyczy to Twojego szefa czy partnera, musisz pamiętać o utrzymaniu dystansu. Pamiętaj, że tylko od Ciebie zależy to, jaki wpływ na Twoje życie będzie miało zachowanie innych.

3. Rozmawiaj. Mimo że toksycznych ludzi bardzo trudno zmienić, warto regularnie z nimi rozmawiać. Zdarza się, że oni sami czują się źle ze swoim zachowaniem. Być może szczera rozmowa pozwoli Wam zrozumieć konkretne mechanizmy toksycznego postępowania.

4. Unikaj. Staraj się otaczać pozytywnymi ludźmi, którzy wnoszą do Twojego życia same pozytywne emocje. Odcięcie się od bliskich osób bywa trudne, ale po jakimś czasie zauważysz, że to najlepsze, co mogłaś dla siebie zrobić.

5. Przyjrzyj się sobie. Zastanów się, czy przypadkiem Ty sama nie jesteś toksyczna dla siebie i innych? Możliwe że to właśnie Twoje zachowania są destrukcyjne. Przyjrzyj się temu, co najbardziej denerwuje Cię w toksycznych osobach i zastanów się, czy sama nie posiadasz takich cech.

 Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 30.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×