Naucz się oszczędzać!

Znowu wydałaś więcej, niż to sobie założyłaś? Wypłata nie wystarczyła na cały miesiąc? Pora coś z tym zrobić! Nadszedł czas na mądre zarządzanie budżetem. Oto kilka wskazówek.

oszczedzanie.jpg

Licz wydane złotówki

Dobrze jest zapisywać, na co wydajemy nasze pieniądze, zbierać paragony. Dość często trwonimy gotówkę automatycznie, nie zwracając uwagi czy było warto. Prowadzenie zapisków z pewnością nauczy nas świadomości wydatków oraz racjonalnego robienia zakupów. Okaże się, że nie wszystko, co dotąd kupowaliśmy, było nam potrzebne.

Płać gotówką

Rozstawanie się z banknotami jest bardziej zauważalne, niż płacenie kartą. Jasne są wtedy limity, ograniczenia, wiemy, kiedy powiedzieć stop. Jeśli na karcie nie masz wprowadzonego dziennego limitu wydatków, może pojawić się problem. Nim się spostrzeżesz, wydasz więcej, niż ci się wydawało.

Warto zobaczyć: Tanie zakupy przez Internet


Sprawdzona świnka skarbonka

Warto co jakiś czas odkładać niewielką sumę do skarbonki czy puszki. Na pewno będzie to miłe zaskoczenie, kiedy zajrzymy do niej i znajdziemy  zaskórniaki. W końcu, jak mówi przysłowie- "grosz do grosza i będzie kokosza".

Konto oszczędnościowe

Dobrym pomysłem jest robienie przelewów wewnętrznych, z konta głównego na oszczędnościowe. Nie widzimy ubytku na koncie głównym, a pewna suma została odłożona. Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal.

Minikiermasz

Książki, które są już przeczytane i tylko zbierają kurz na półce, nieużywane od dawna rzeczy, za małe ubrania w dobrym stanie- tego wszystkiego możemy się pozbyć i to w bardzo korzystny sposób!
Warto posprzedawać w okazyjnych cenach rzeczy, które już nie przyniosą nam pożytku. Tym sposobem nie tylko zarobimy co nieco, ale także zwolnimy w szafach trochę miejsca.

Fot: Thinkstock

Zobacz też:
ID galerii:789Dodał(a): Katarzyna Nowatkiewicz , Środa 03.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×