Niepodważalna magia słowa "Tak"

Zastanawiałyście się kiedyś nad tym, jak wyglądałoby wasze życie gdybyście częściej mówiły "tak" zamiast "nie"? Gdzie mogłybyście teraz być? Może w drodze do San Francisco lub na szczyt Mont Blanc? Kto byłby u waszego boku? Osobisty Mr. Big? A może przebiłybyście Elizabeth Taylor, która na ślubnym kobiercu powiedziała magiczne "tak" jedynie osiem razy!!! Co najważniejsze, czy byłybyście szczęśliwsze?

153864414.jpg

Niepodważalna magia słowa "Tak"


Zamknijcie oczy i wróćcie do wszystkich tych mniejszych i większych chwil, kiedy to wy decydowałyście o biegu wydarzeń. Postawione w obliczu niespodziewanej propozycji, okoliczności warunkującej przyszłość, w mgnieniu oka stawałyście się kowalami własnego losu. Propozycja kawy od tajemniczego mężczyzny spotkanego na przystanku autobusowym, spontaniczny pocałunek starego, dobrego przyjaciela, którego nigdy byście o to nie podejrzewały, szalona propozycja wyjazdu nad marze... Tu i teraz. Wy i szybka decyzja. Wasze "ta" lub "nie". To nie sklep z butami! Do wyboru macie dwa warianty. Zaryzykować czy się wycofać? Grzecznie odmówić i cichutko odbić w swoją stronę, czy dać się ponieść chwili?

153363875.jpg

Niepodważalna magia słowa "Tak"Wiele osób latami czeka na ten jeden, wyjątkowy moment przełomowy. Chwilę, która odmieni wszystko, sprawi, że nasze życie nabierze tempa i rumieńców, skieruje się na właściwe tory. Irytacja rośnie, kiedy ta chwila po prostu nie przychodzi, a czas leci. Mijają nam melancholijne dni, tygodnie i miesiące, wypełnione potrzebą jej nadejścia.


Problem tkwi jednak w tym, że pod latarnią zawsze najciemniej… nie dostrzegamy jak wiele propozycji odrzucamy każdego dnia. Często bezrefleksyjnie i odruchowo mówimy "nie". W zabieganym świecie nie mamy czasu, żeby na chwilę się zatrzymać i powiedzieć "ok, zróbmy to!". Bardzo szybko produkujemy w głowie setki wymówek, rzeczy które pilnie mamy do zrobienia, na już, na teraz. Biegniemy szaleńczo do domu, bo jutro trzeba wcześnie wstać, mówimy "nie dziś, może jutro", "boli mnie głowa", "jestem taka zabiegana i zmęczona".

Kliknij i przeczytaj artykuł Kiedy czujesz się jak "piąte koło" u wozu!


Postawa "nie dziękuję, postoję i popatrzę jak mi życie ucieka" jest godna skarcenia - przyznajcie. Każdy zna przepiękną sentencję Carpe diem. A jakby tak… naprawdę zacząć się do niej stosować i chwytać każdy dzień!? Wystarczy zamiast "nie" mówić "tak"! To jedyny sposób aby się przekonać, co mogłyśmy zyskać próbując. Po co stać w miejscu, kiedy można iść z podniesionym czołem przed siebie i czerpać z życia całymi garściami?! Najważniejszy jest ten pierwszy krok.

78293952.jpg

Niepodważalna magia słowa "Tak"Sztukę mówienia "tak" możemy porównać metaforycznie do nauki latania. Stajemy nad przepaścią, paraliżuje nas strach, wystarczy jedynie uwierzyć w to, że może się udać, należy dać tej myśli szansę i uwierzyć w siebie. Odrywamy stopy i wzbijamy się w błękit. Beztrosko szybujemy.

Tak samo jest w przypadku podejmowania życiowych decyzji. Najczęściej to strach sprawia, że wolimy zrezygnować z czegoś, zamiast dać temu szansę. Walka z własnymi lękami i słabościami zawsze wynagradzana zostaje czymś niewyobrażalnie pięknym. Nie spróbujesz, to się nie przekonasz. A mogło być tak cudownie. Należy dać sobie szansę! To my jesteśmy w głównej mierze kreatorami własnego życia. Od nas zależy czy wykorzystamy w pełni, to co podsyła nam los.


Mówiąc "tak", zwiększasz swoją szansę na przeżycie czegoś wyjątkowego, może to być krótka chwila, ale i początek długiej historii nadającej sens całemu życiu. Przeżycie jest wartością samą w sobie. Stanowi bagaż naszych doświadczeń, wzbogaca naszą osobowość, jest źródłem energii napędowej do dalszych działań.
Warto dlatego przyjąć postawę otwartą względem świata i ludzi. Po co później żałować, że się czegoś nie zrobiło i zadawać sobie wiecznie pytanie "co by było gdyby"? Lepiej sprawdzić, oddać się nurtowi życia i pochwycić z niego jak najwięcej.

Kliknij i przeczytaj artykuł o potędze plotki!


Film Richarda Linklatera "Przed wschodem słońca" wybitnie pokazuje jak wiele można zyskać, jeśli zaufa się własnej intuicji i zaryzykuje wyrażając aprobatę względem niespodziewanej, szalonej propozycji. Pociąg jadący w kierunku Wiednia, dwójka ludzi którzy mogli się nigdy nie poznać i jedno pytanie: czy wysiądziesz aby spędzić trochę czasu razem…? Efekt? Przekonajcie się i same zacznijcie mówić "tak’", najlepiej od dzisiaj!

Tekst: Marietta Przybyłek
Źródło: MilionKobiet.pl
Foto:Thinkstock
Dodał(a): Marietta Przybyłek , Wtorek 08.04.2014
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×