Przerażający paraliż senny- na czym tak naprawdę polega?

Śnił Ci się koszmar i mimo że chciałaś z niego uciec, nie mogłaś ruszyć ręką ani nogą? Prawdopodobnie doświadczyłaś paraliżu sennego. Skąd bierze się to zjawisko?

paralizsenny.jpg

Paraliż senny pojawia się zwykle w trakcie snu, czasami również podczas zasypiania. Osoba, która go doświadcza, jest całkowicie świadoma, nie potrafi jednak się poruszyć. Skąd wynika ograniczenie ruchów i dlaczego tak trudno wydostać się z koszmaru?

Główną przyczyną takiego stanu jest wysyłanie przez mózg impulsów w nieodpowiednim momencie- np. tuż przed zaśnięciem, kiedy jesteśmy całkowicie świadomi, a mózg zachowuje się tak, jakbyśmy spali. Natomiast we śnie, głównie w jego intensywnej fazie, mózg wysyła sygnały, które mają nas chronić.

To właśnie dzięki nim nie skaczemy z okna, kiedy przyśni nam się, że latamy. Jeśli paraliż senny występuje sporadycznie, nie ma w tym nic niepokojącego. Osoby, które doświadczają go często, mogą cierpieć na narkolepsję, która jest niebezpieczna dla całego organizmu. Dlatego jeśli często budzisz się przerażona w środku nocy, powinnaś jak najszybciej odwiedzić lekarza. 

Paraliż senny bardzo często występuje wraz z innymi objawami, takimi jak przyspieszone bicie serca, uczucie strachu, halucynacje słuchowe i wzrokowe czy uczucie bezwładnego spadania. Co możesz zrobić w trakcie paraliżu? 

Najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie spokoju. Mimo że we śnie jest to dosyć trudne, dzięki temu paraliż zniknie po kilku sekundach. Pomocne mogą być także głębokie wdechy i wydechy. Postaraj się skupić całą uwagę na jednej części ciała, na przykład na lewej dłoni. Jeżeli we śnie widzisz jakąś istotę, przekonuj samą siebie, że jest ona dobra. Bardzo często paraliżowi sennemu towarzyszy strach, który sami produkujemy, niepotrzebnie się nakręcając. Nie może on przejąć nad Tobą kontroli! Przed snem staraj się wyciszać, zajmuj się przyjemnymi sprawami. W ten sposób wpłyniesz na to, co Ci się śni.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 27.02.2017 (aktualizacja: 2017-03-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×