Rycz mała rycz

Łzy wyjdą ci na zdrowie. O ile zadbasz o to, by obok był ktoś, kto cię przytuli, pogłaszcze, powie: "Nie martw się, wszystko będzie dobrze". Taki płacz może cudownie działać na duszę i na ciało.

Rycz mała rycz

Aby dojść do wniosku, że płacz ma oczyszczające działanie, Jonathan Rottenberg i Lauren M. Bylsma z Uniwersytetu Południowej Florydy wysłuchali trzech tysięcy opowieści o płaczu i towarzyszących mu emocjach. Zadbali, by badania odbywały się w miłej i ciepłej atmosferze.

Wcześniejsze badania na temat płaczu, w laboratorium, spaliły na panewce. Ludzie zmuszeni do płaczu w laboratorium rzadko oceniali pozytywnie wpływ łez na swoje samopoczucie. Okazuje się bowiem, że płacz działa dobrze tylko... w warunkach domowych. Tam, gdzie czujemy się bezpiecznie. Wtedy większość odpytywanych po wypłakaniu się czuła się zdecydowanie lepiej. Jedynie co dziesiątej osobie pogorszył się nastrój.

Łzy nie działają kojąco na ludzi, którzy cierpią na stany lękowe i depresyjne, miewają huśtawki nastrojów lub trudności z rozpoznawaniem i nazywaniem własnych emocji. Takie osoby powinny się wystrzegać płaczu. Cała reszta powinna ryczeć do woli – tym bardziej że zaskakującym efektem łkania i chlipania jest wyrównanie oddechu.

Płacz to tani i skuteczny sposób na pozbycie się stresu, zrzucenie smutków, rozładowanie gniewu. Zamiast więc następnym razem mówić chlipiącej ci w rękaw przyjaciółce, by się pozbierała, po prostu pogłaszcz ją po plecach i okaż wsparcie. Z nadzieją na to, że ona odwdzięczy ci się, gdy przyjdzie twoja kolej na seans wylewania łez!


Tekst: Jagna Kaczanowska


Dodał(a): Redakcja , Piątek 20.05.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Klaudia
Płacz w domowym zaciszu- jak najbardziej jest świetnym sposobem na wewnętrzne oczyszczenie, ewentualnie w towarzystwie najbliższej przyjaciółki. Ale nie powinniśmy sobie pozwalać za nic w świecie na płacz przy wrogu...Kiedy Twój nieprzyjaciel doprowadzi Cię na skraj wytrzymałości, zrób wszystko żeby tylko nie uronić przy nim ani jednej łzy. Gdy Cię sprowokuje i nie dasz rady powstrzymać łez dasz mu satysfakcję, że wygrał i urośnie w dumę... nie o to chodzi...
Dodano: 2011-05-25 19:09:51 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×