Syndrom DDA. Jakie cechy mogą na niego wskazywać?

Osoby cierpiące na syndrom DDA spotykają trudności w sytuacjach, które dla innych nie stanowią żadnego problemu. Jak rozpoznać, że bliski nam człowiek potrzebuje pomocy?

syndromdda.jpg

Dorosłe Dzieci Alkoholików to osoby, które mają za sobą naprawdę trudną przeszłość. Ich wspomnienia są często pełne agresji, trudnych emocji, braku zrozumienia i samotności, której doświadczają również w dorosłym życiu. Objawy syndromu DDA dosyć łatwo rozpoznać, zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy czas. Dzięki szybkiej diagnozie możliwe jest rozpoczęcie niezbędnej terapii i powrót do normalności. Dlatego tak ważna jest obserwacja zachowania bliskich. 

Osoby wychowane w rodzinie, która miała do czynienia z problemem alkoholowym, bardzo często boją się zmian. I nie chodzi tutaj o radykalne kroki, ale również o drobne przyzwyczajenia, bez których tracą poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dlatego ludzie z DDA zazwyczaj pielęgnują stałe rytuały i rezygnują z propozycji, które mogłyby coś zmienić w ich codziennym dniu. DDA często czują się osamotnieni. Dodatkowo towarzyszą im nieuzasadnione lęki, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Odczuwają ogromny strach przed niektórymi osobami, od których w pewien sposób są zależne - między innymi przed swoimi pracodawcami. W relacjach damsko-męskich zawsze występują w roli ofiary. Dlatego dorosłe kobiety borykające się z syndromem DDA bardzo często wybierają sobie na mężów agresywnych mężczyzn, przy których ich wyrzuty sumienia są uzasadnione. Bardzo źle czują się w swoim ciele, a życie w ciągłym strachu sprawia, że tylko utwierdzają się w przekonaniach o braku własnej wartości. 

Dorosłe Dzieci Alkoholików lubią wszystko mieć pod kontrolą, z drugiej strony trudno liczyć na ich szczerość i zaangażowanie. Wydaje im się, że w ich życiu nie ma żadnej stałości, a kłamstwa pozwalają przetrwać- to nawyk utrwalony jeszcze w okresie dzieciństwa. 

Jeżeli zauważyłaś, że wymienione zachowania nie są Ci obce i zaobserwowałaś je u swoich bliskich, zdobądź się na szczerą rozmowę. Może mieć ona ogromne znaczenie, jeśli chodzi o całą przyszłość osoby, która jest DDA.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 22.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-22)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (2)

Awatar
Anonim
Gdzie szukać pomocy??
Dodano: 2017-04-04 17:39:54 Zgłoś nadużycie
Anonim
Jestem dorosłą osoba DDA. I mam taki właśnie problem. Kłamstwo goni kłamstwo.
Dodano: 2017-04-04 15:23:58 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×