Sztuka negocjacji: jak sprawić, aby rozmowa przyniosła oczekiwany efekt?

Umiejętność prowadzenia skutecznych negocjacji może Ci się przydać, częściej niż myślisz!

negocjacje.jpg

Negocjować musimy cały czas- w sklepie, w pracy, w trakcie rozmowy z przyjaciółmi czy partnerem. Co robić, aby kontakt z innymi zakończył się sukcesem? Oto 4 sprawdzone sposoby:

Nerwy na wodzy!

Nawet w najbardziej konfliktowej sprawie powinnaś kierować się rozsądkiem i spokojem. Twoje emocje mogą sprawić, że rozmówca przestanie traktować Cię poważnie, a Ty nie zdołasz powiedzieć mu, czego oczekujesz i sprowokujesz podobne zachowanie. Takie zachowanie odwróci Waszą uwagę od głównego problemu. Nie pozwól, aby stres przeszkodził Ci w realizacji celów.

Obiektywizm

Zanim zaczniesz przekonywać drugą stronę do swoich racji, zastanów się nad jej argumentacją. Wypracowanie kompromisu, który będzie dla Ciebie satysfakcjonujący, nie jest możliwe bez wykorzystania empatii w stosunku do partnera. Postaraj się znaleźć jak najwięcej możliwości, które zadowolą obie strony.

ODDZIELENIE LUDZI OD PROBLEMU

Kiedy rozmawiasz z drugim człowiekiem i zależy Ci na polubownym osiągnięciu zamierzonych celów, nie zastanawiaj się nad osobistymi odczuciami. Bez względu na to, jak układają się Wasze relacje, spróbuj spojrzeć na całą sprawę obiektywnie.

Pewność siebie i zdecydowanie

Dobry negocjator powinien być pewien tego, do czego zmierza. Jeżeli będziesz niezdecydowana, druga strona bardzo szybko wykorzysta Twoją słabość. Bez względu na to, jak duże są Twoje szanse na sukces, walcz o niego zawzięcie do samego końca.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 04.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-03)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×