Asertywność w pracy- jak i kiedy jej używać?

Czujesz, że Twój przełożony Cię wykorzystuje? Zobacz, jak walczyć z jego zachowaniem!

lalallalal.jpg

Jeżeli czujesz się wykorzystywana przez szefa, pora działać! Dobrze rozumiana asertywność nie oznacza wcale wrogiego nastawienia, a jedynie umiejętność wzbudzania szacunku wśród otaczających Cię ludzi. Jaki jest na to sposób? Spraw, żeby ludzie Cię lubili! Jak powiedzieć "nie", gdy Twój przełożony nadużywa Twojej życzliwości?

Na początku potraktuj go uprzejmie. Nie musisz od razu wszczynać konfliktu. Wystarczy głośno przedstawić swoje argumenty. Mimo że czasem trudno się odważyć, naprawdę warto. W innym przypadku wszyscy zauważą, że można wykorzystywać Cię bez umiaru... a nie chodzi chyba o to, abyś zaczęła nocować w pracy, prawda? Pamiętaj, że Twój szef to też człowiek- również ma swoje prywatne sprawy i z pewnością zrozumie, dlaczego nie możesz wykonać powierzonego Ci zadania. Co zrobić gdy spokojna rozmowa nie przynosi spodziewanych efektów?

Zacznij być... denerwująca. Zadawaj bardzo dużo pytań, które uzasadnią zachowanie przełożonego. Jeżeli nie znajdzie odpowiednich argumentów, sam szybko zauważy, że jego działanie jest nie fair.  Jeżeli trudno Wam znaleźć kompromis, po prostu zakończ rozmowę. "Trzymanie" zwierzchnika w niepewności z pewnością trochę go zirytuje - w końcu nie takiego zachowania się spodziewał. Pamiętaj, aby w kontaktach z przełożonym być spokojna i opanowana- złość w niczym Ci nie pomoże, za to sprawi, że zaczniesz być uznawana za histeryczkę. Staraj się rozmawiać z szefem zawsze w obecności innych pracowników- w przypadku konfliktu unikniesz niepotrzebnych sugestii.

Bez względu na swoje stanowisko, masz prawo do bycia szanowaną osobą. Używaj konstruktywnych argumentów i spokoju, jako swojej tarczy obronnej przeciwko nieracjonalnym wymaganiom. Bądź przy tym przyjacielska i staraj się potraktować szefa niczym... dobrą znajomą. To naprawdę działa!

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 20.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
asertywność bardzo przydatna umiejętność, ale trzeba się tego nauczyć:) jak być asertywnym w pracy: http://blog.impel.pl/jak-byc-asertywnym-w-pracy/ nie można dac sobie wchodzić na głowę...
Dodano: 2017-04-26 14:52:38 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×