Dlaczego ludzie w depresji patrzą na świat bardziej realistycznie?

Cierpisz z powodu depresji? Być może nie jesteś dumna z powodu swojego melancholijnego bytu, ale powinnaś wiedzieć, że istnieje również jasna strona tej sytuacji. Jeśli ciągle wydaje Ci się, że szklanka jest w połowie pusta, na świat patrzysz bardziej realistycznie niż ci radośni ludzie, których obserwujesz w mediach społecznościowych. Okazuje się, że przygnębieni ludzie widzą świat bardziej realistycznie i mogą oceniać rzeczywisty stan własnego życia w sposób bardziej wartościowy.

iStock-494706322.jpg

Zjawisko to określa się jako realizm depresyjny. Całość tego pojęcia jest, ogólnie rzecz biorąc dość przygnębiająca. Teoria ta mówi, że w normalnym stanie funkcjonujemy łudzeni szczęściem, które znika, podczas gdy jesteśmy przygnębieni. 


Zamiast mówić, że ludzie, którzy są przygnębieni, mają negatywny pogląd na życie, teoria sprowadza się do przypuszczenia, że ludzie w depresji widzą świat taki, jaki jest naprawdę. 

I choć te szczęśliwe urojenia pomagają milionom ludzi na świecie wstawać z łóżka Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego Stanów Zjednoczonych, stwierdził, że w 2015 roku przygnębienie ogarnęło około 16 milionów osób!

Pojęcie realizmu depresyjnego wprowadzono w  1979 roku po publikacji Lauren Alloy i Lynn Abramson.  Kobiety przeprowadziły eksperyment. Ochotnicy siadali przed przyciskiem i dostawali polecenie, by w każdej próbie z danej serii zdecydować czy go nacisnąć, czy nie. Decyzja zależała wyłącznie od nich. Na koniec każdej próby zapalała się lub nie zielona lampka. Mogła więc zajść jedna z czterech możliwości: 

  • Naciśnięcie przycisku i zapalenie lampki,
  • Brak naciśnięcia przycisku i zapalenie lampki,
  • Naciśnięcie przycisku i niezapalenie lampki,
  • Brak naciśnięcia przycisku i niezapalenie lampki. 

Pod koniec eksperymentu ochotnicy odpowiadali, w jakim stopniu mieli wpływ na zapalenie się światełka. Osoby depresyjne oceniały poziom swojej kontroli– jako nikły. Osoby niedepresyjne, o wysokim poziomie samooceny, przeceniały swój wpływ na zapalanie się lampki. Ulegały iluzji kontroli. Colin Feltham, profesor Uniwersytetu Sheffield Hallam, twierdzi, że teoria ma różne wyniki. Może wiązać się z niektórymi teoriami psychologicznymi, które sugerują, że ludzka natura najprawdopodobniej jest zbudowana na oszustwie: aby uniknąć przerażających pojęć, takich jak śmierć, większość z nas żyje w stanie złudzenia. A może, kiedy jesteśmy przygnębieni, jesteśmy mniej podatni na oszustwa?


Należy pamiętać, że depresyjny realizm to tylko hipoteza i nie znaczy, że życie jest okropne. Można spekulować, że depresja sprawia, iż ludzie w pewnym sensie rezygnują z tych rzeczy w życiu, które są dla nich ważne, podobnie jak ich cele i marzenia. A co jeśli szczęśliwi ludzie czują, że mają większą kontrolę nad światem, ponieważ są przyzwyczajeni do przejmowania kontroli nad życiem? Być może, są szczęśliwi, ponieważ ciągle pracują nad swoimi celami i marzeniami?

Zdjęcie: iStock

Źródło: thelist 


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Piątek 07.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×