Jak walczyć z nieśmiałością i otworzyć się na ludzi?

Samoocena wpływa znacząco na relacje z innymi ludźmi. Problemy z nią są zazwyczaj głęboko uwarunkowane wychowaniem w dzieciństwie. Według badań 60 procent dorosłych Polaków deklaruje problemy z nieśmiałością. Zobacz, co możesz zrobić, aby poprawić swoje relacje z otoczeniem, nauczyć się przebywać z ludźmi, a nawet zacząć zagadywać do nieznajomych na ulicy.

nieśmiałość.jpg

Polska mentalność nie zawsze idzie w parze z naszymi wyobrażeniami co do tego, jak będzie wyglądał nasz dzień. Interesujące i miłe rozmowy z nieznajomymi, z muzyką musicalową w tle i życzliwymi uśmiechami mogą skończyć się niestety tylko na marzeniach. Nie warto się poddawać, ale spróbować uwierzyć w siebie i pokonać swoją nieśmiałość.  

Przede wszystkim należy zacząć od postawienia sobie jasnych celów i określenia problemu, który w nas drzemie. Warto również uświadomić sobie, że nieśmiałość można zamienić na otwartość, przebojowość. Dzięki temu łatwiej jest osiągnąć sukces w życiu zawodowym oraz szczęście i spokój w życiu prywatnym i w kontaktach z otoczeniem.

METODA MAŁYCH KROKÓW

Jeżeli odbyłaś szczerą rozmowę ze sobą i wiesz, że chcesz się zmienić, zacznij od metody małych kroków. Spróbuj szczegółowo określić plan na najbliższe dni. Pomocne w walce z nieśmiałością mogą być próby podchodzenia do nieznajomych na ulicy i pytanie o godzinę lub drogę. Rozmowa z ekspedientką w sklepie i prośba o pomoc w wyborze najlepszych produktów, także może stać się jednym z przystanków na drodze do otworzenia się na ludzi.

Zacznij zauważać innych. Podczas podróży windą zamiast milczenia i skupiania się na własnych butach, powiedz dzień dobry i uśmiechnij się szeroko. Dla wielu osób jest to zupełnie naturalna czynność więc dlaczego i ty nie mogłabyś sobie pozwolić na odrobinę serdeczności w swoim życiu. Nie bój się, z pewnością ktoś odwzajemni twój uśmiech! Wypróbuj tę metodę, a zobaczysz jak diametralnie zmieni się twój dzień, kiedy zaczniesz go lub skończysz w ten sposób.

TRENING OSOBOWOŚCI

Podczas przerwy na kawę w biurowej kuchni, zagadaj do nieznajomych. Spróbuj podejść do tego zadania jak aktorka. Wyobraź sobie, że jesteś osobą otwartą, która nie ma problemu z kontaktami z ludźmi. Nie musisz od razu wzbijać się na wyżyny swojego intelektu, wystarczy podjąć próbę rozmowy o czymś prostym, lub tym, co się aktualnie dzieje.

Podczas spotkania w większym towarzystwie, sytuacja stanie się dla ciebie o wiele łatwiejsza, jeżeli przeniesiesz uwagę twoich rozmówców na inny obiekt. Możesz zatem pochwalić przepiękną zastawę lub fryzurę koleżanki. W takich sytuacjach zadbaj o swój komfort psychiczny, ale nie zapominaj też, że nie możesz tego robić kosztem innych. Pamiętaj, że jest to idealna okazja do tego, aby zmierzyć się ze swoim wcześniej postawionym celem. Gdy poczujesz, że twój organizm wariuje, oddal się na chwilę i weź kilka głębokich, spokojnych oddechów. Stań się swoim najlepszym przyjacielem, pochwal się za swoje postępy lub wygląd i zmierzaj do końca wykonania zadania.

KONTAKT ZE SPECJALISTĄ

Amerykański psycholog i założyciel kliniki nieśmiałości w swojej książce opisuje  zjawisko nieśmiałości jako strach przed ludźmi, którzy wydają nam się osobami zagrażającymi emocjonalnie. Nieśmiałość odbiera radość z pozytywnych przeżyć, sprawia, że człowiek tłumi w sobie swoje emocje, opinie, zatem uniemożliwia swobodne komunikowanie się z otoczeniem. Osobom nieśmiałym najczęściej towarzyszą takie emocje jak strach, samotność czy nawet depresja. Do tego pojawia się drżenie rąk, przyspieszone bicie serca i zawroty głowy.

Jeżeli czujesz, że nie możesz poradzić sobie z tym stanem, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Stany lękowe powiązane są z osamotnieniem i poczuciem odrzucenia. Nie znikną jednego dnia, za sprawą czarodziejskiej różdżki. Wręcz przeciwnie, zamiast eliminacji tych uczuć może pojawić się ich pogłębienie. Rozmowa z psychologiem i ustalony z nim plan działania, dodadzą ci otuchy i umożliwią powrót do swobodnego kontaktowania się z otoczeniem.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 09.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×