Jak żyć z patologicznym kłamcą?

Nie rozumiesz, jak Twój partner może Cię oszukiwać? Jeżeli robi to często, prawdopodobnie już się nie zmieni... Jak z nim żyć?

klamcaaa.jpg

Za każdym razem, kiedy odkrywasz prawdę, nie możesz uwierzyć w to, że znów Cię oszukał? Jak to możliwe, że jesteście ze sobą tak blisko, a w Waszym związku co chwilę pojawiają się niedopowiedzenia? Życie z patologicznym kłamcą jest bardzo trudne, zwłaszcza że trudno liczyć na zmianę. Jeżeli nie wyobrażasz sobie rozstania, jedyne, co możesz zrobić, to pogodzić się z kłamstwami partnera i choć brzmi to absurdalnie... spróbować mu zaufać. Dlaczego warto?

Cechy naszego charakteru, również te złe, nie biorą się znikąd. Jeżeli po raz kolejny przyłapałaś partnera na kłamstwie, spróbuj dowiedzieć się, co jest powodem takiego zachowania. Być może nauczył się tego w dzieciństwie? Możliwe również, że robi tak dlatego, że boi się, że Cię straci. Warto również zastanowić się, w jakich sytuacjach partner najczęściej kłamie- czy faktycznie są one istotne dla Waszego związku. Osoby, które nie potrafią przestać kłamać, mogą mieć także bardzo pozytywne cechy charakteru, a ich oszustwa wcale nie oznaczają, że są nielojalni. Warto nauczyć się poznawać sytuacje, w których partner kłamie. Jak to zrobić?

Zwróć uwagę na długość wypowiedzi partnera- kłamstwa są zazwyczaj zdawkowe, urwane. Często pojawiają się słowa, które mają przekonywać do racji partnera oraz deklaracje. Zmień także swoje zachowanie- jeżeli będziesz ślepo wierzyła ukochanemu, nie nakłonisz go do zmiany zachowania. Pamiętaj, że warto znać nawet najgorszą prawdę. Kiedy partner przyzna się już do winy, rozmawiajcie o tym, jak doszło do kłamstwa. Wyciągajcie wnioski z każdej takiej sytuacji.

Zastanów się, czy Twój ukochany powoli nie zatraca granicy między fałszem a prawdą... Jeśli tak jest to znak, że pora zakończyć związek. Jeżeli jego kłamstwa zaczynają dotyczyć coraz ważniejszych dla Ciebie spraw to znak, że przestał liczyć się z Twoimi uczuciami. Ile cierpienia jesteś w stanie znieść? Decyzja zależy tylko od Ciebie.

Zdjęcie: iStock 

ID galerii:618


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Niedziela 12.02.2017 (aktualizacja: 2017-02-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×