Osobowość borderline- co zrobić, gdy ten problem dotyka kogoś bliskiego?

Osoby cierpiące z powodu zaburzenia osobowości typu borderline to zamknięte w sobie, wrażliwe niczym małe dzieci istoty, którym bardzo łatwo sprawić ogromny ból. Co możesz zrobić, gdy problem dotyczy bliskich Ci osób?

chinskarest.jpg

Zanim zaczniesz być zła na swojego bliskiego cierpiącego z powodu zaburzeń osobowości, pamiętaj o tym, że czuje on takie same emocje jak my wszyscy, tyle że są one nasilone. Osobowość borderline oznacza trudność w związku z kontrolowaniem własnych uczuć, przy jednoczesnym ukrywaniu prawdziwych problemów. 

Po czym poznasz, że bliska Ci osoba być może cierpi z powodu tego zaburzenia? Takie osoby boją się przede wszystkim opuszczenia przez innych, a w relacji poszukują potwierdzenia własnej wartości. Rozpaczliwie pragną bliskości, jednak z drugiej strony nie chcą mówić otwarcie o swoich uczuciach. Każdy dzień dla osoby z borderline i jej najbliższych jest katorgą- jeżeli akurat czuje się dobrze, wszystko widzi w jasnych barwach i zaraża energią. Następnego dnia sięga jednak najgłębszego dna, nie wyobrażając sobie dalszego życia. Zmian samopoczucia nie da się w żaden sposób przewidzieć, dlatego zawsze musisz być gotowa na najgorsze. Taka osoba ma silne zaburzenia własnej tożsamości, przez co nie wierzy w żaden obraz samego siebie. Dlatego próbuje za wszelką cenę dostosować się do otoczenia, co z kolei powoduje coraz większe cierpienie... po jakimś czasie osoby z borderline starają się po prostu unikać ludzi. Jak żyć z taką osobą i w jaki sposób możesz jej pomóc?

Nieważne, czy to zaburzenie dotknęło Twoją mamę, przyjaciółkę, siostrę czy chłopaka. W każdym przypadku będzie Ci potrzebna ogromna dawka cierpliwości i zrozumienia. Pamiętaj, ze osoby z borderline widzą świat niczym dzieci, jednak w relacjach z drugim człowiekiem potrafią być dojrzali i poważni. Ich zachowanie i ciągłe zmiany nastrojów wywołują ogromny wstyd, dlatego najważniejsze jest Twoje wsparcie. Nie chodzi nawet o rozmowę, a o wspólnie spędzony czas, aby chory mógł się przekonać, że jest w stanie normalnie żyć. Przebywając z osobą z borderline musisz być gotowa na wszystko- chodzi tutaj zarówno o nagłe ataki paniki, jak i regularne zmiany planów czy wybuchy płaczu w najbardziej niespodziewanym momencie.

Borderline nie zarazisz się jak przeziębieniem, możesz jednak stać się częścią tego zaburzenia. Dlatego bardzo ważne jest postawienie jasnych granic, których nigdy nie przekroczysz. Pamiętaj aby nigdy nie brać na siebie odpowiedzialności za uczucia osoby z borderline, które nie wynikają z jego prawdziwego "ja", tylko z wyniszczającego jego zdrowie psychiczne zaburzenia. Jeżeli borderline dotknęło Twojego partnera, z którym spędzasz większość wolnego czasu, powinnaś sama skorzystać z pomocy psychologa. Naucz się również profesjonalnej komunikacji - unikaj konfliktów, bądź opanowana, słuchaj uważnie, zadawaj wiele pytań i bądź konsekwentna.

Pamiętaj, że borderline nie zawsze daje te same objawy u wszystkich. Niekiedy przebiega w bardzo łagodnej postaci, którą łatwo wyleczyć- jednak nigdy nie zmuszaj partnera do leczenia, jeżeli czujesz, że jeszcze nie jest na to gotowy. Jeśli mimo choroby postanowiliście nadal być razem, oboje bierzecie odpowiedzialność za Wasz związek.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Sobota 01.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×