Schizofrenia - jak się zaczyna? Oto 5 często występujących oznak!

Schizofrenia to choroba, która potrafi zrujnować życie nam i naszym bliskim. Bez względu na to, kogo dotyka, im wcześniej rozpoznasz objawy, tym lepiej dla chorującego. Przedstawiamy 5 nieoczywistych symptomów choroby.

schizaaa.jpg

Symptomy zwiastujące schizofrenię bardzo trudno pomylić z objawami innych chorób duszy. Sami chorujący dopiero po dłuższym czasie uświadamiają sobie, że czas rozpocząć leczenie. Jeśli martwi Cię Twoje samopoczucie lub zachowanie kogoś bliskiego, szczególną uwagę powinnaś zwrócić na następujące sygnały ostrzegawcze:

ZMIANA W RELACJACH Z BLISKIMI

Osoba, która zaczyna chorować, nagle ma dosyć otaczających ją ludzi. Zaczyna celowo prowokować kłótnie, które dają jej pretekst do odcięcia się od najbliższych. Unika również spotkań z przyjaciółmi. 

SPADEK AMBICJI

Kiedy choroba daje o sobie znać, dotknięta nią osoba nie ma siły na kolejne wyzwania w pracy. Znacznie obniża się jej aktywność i nagle sprawy priorytetowe przestają ją interesować.  

ZMIANY W WYGLĄDZIE

Chorzy nagle przestają zwracać uwagę na to, jak wyglądają. Nie chcą utrzymywać kontaktu ze światem zewnętrznym, dlatego jeśli już muszą, zazwyczaj zakładają na siebie to, co akurat mają pod ręką. Przestają również dbać o higienę.

DOZNANIA ZMYSŁOWE

Te objawy musi rozpoznać sam chory, jednak na początku choroby chorzy nagle zaczynają dziwnie reagować na światło i dźwięki. Bardzo często cierpią na światłowstręt, a w głowie słyszą uporczywe głosy.

Dziwaczne zachowania

Chorujący nie może normalnie funkcjonować i chce pozbyć się uporczywych objawów choroby, dlatego można mieć wrażenie, że zaczyna się bardzo dziwnie zachowywać. Wykonuje gwałtowne ruchy i gesty, które zupełnie do niego nie pasują. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 27.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Co Twój język mówi o Twoim stanie zdrowia?

    Co Twój język mówi o Twoim zdrowiu?

    Nasze ciało od razu reaguje, gdy nie dzieje się z nim dobrze. Często jednak albo nie zwracamy uwagi na te sygnały, albo świadomie je bagatelizujemy. Co przekazuje nam o naszym zdrowiu wygląd… czytaj więcej

  • Doktor Jekyll i Mr Hyde

    dwie osobowości

    Szkolenie łączy w sobie elementy wykładu i pracy warsztatowej – studia przypadków, scenki, elementy superwizji pracy własnej. Problematyka zaburzeń osobowości będzie przedstawiona w… czytaj więcej