Syndrom szczęśliwego niewolnika- grozi każdej z nas...

Kiedy stajesz się niewolnikiem własnego umysłu i dlaczego to tak niebezpieczne?

syndromniewolnika.jpg

Wydaje się, że w dzisiejszych czasach niewolnictwo to temat nieaktualny.... Nic bardzie mylnego! Niewolnictwo dotyczy wielu osób, dotyka ich jednak w sferze psychicznej. Co ciekawe, syndromu szczęśliwego niewolnika często doświadczamy z własnej winy! Po czym poznać szczęśliwego niewolnika?

To zazwyczaj osoba, która jest skrępowana więzami mentalnymi na tyle, że nie umie sama podjąć żadnej decyzji. Zdarza się, że stoi w tym samym miejscu przez długie lata, bojąc się zmienić cokolwiek w swoim życiu. Taka osoba nie reaguje na poniżanie i wykorzystywanie, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Uważa, że zasłużyła na zło, jakie ją spotyka i przyjmuje je bez zastanowienia. Co więcej, każda dobra rzecz, jaką dostaje od losu, jest przez nią od razu odrzucana. Dlaczego? Syndrom szczęśliwego niewolnika sprawia, że wydaje jej się, że na nic nie zasługuje. Każda z nas zna kogoś takiego. To zazwyczaj bardzo uczynne i przyjazne osoby, które spełniają prośby innych i nigdy nie skarżą się na nadmiar obowiązków. Pokornie znoszą to, co przyniesie im los.

Jeżeli czujesz, że mimo upokorzeń, jakie spotykają Cię na każdym kroku, jesteś dziwnie szczęśliwa w swojej roli, powinien to być sygnał ostrzegawczy. Zbyt późna reakcja może spowodować, że całkowicie zamkniesz się w swoim niewolniczym umyśle, nie robiąc dla siebie nic dobrego. Prędzej czy później będzie to miało swoje konsekwencje. 

Aby uniknąć syndromu szczęśliwego niewolnika, warto czasem postawić na swoim. Mimo że czujesz, że zostaniesz skrytykowana, podejmuj własne, świadome decyzje. To właśnie Ty wiesz najlepiej, co będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Bycie sobą może być najtrudniejszym zadaniem w Twoim życiu, którego realizacja może się skończyć utratą znajomych czy zerwaniem więzi rodzinnych. Pamiętaj jednak, że zanim sama nie osiągniesz szczęścia, nie będziesz mogła funkcjonować w szczęśliwych relacjach. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 28.02.2017 (aktualizacja: 2017-02-28)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×