Syndrom zagraconego gniazda. Dlaczego powrót dziecka do rodzinnego domu jest przykry dla matki?

Wyprowadzka dzieci z rodzinnego domu zawsze jest bardzo trudna dla ich rodziców... Okazuje się jednak, że powrót dorosłych dzieci tylko pogarsza sytuację!

zagraconegniazdo.jpg

Kiedy wraz z pójściem na studia dzieci zaczynają żyć na własny rachunek, rodzicom na początku trudno się z tym pogodzić. Zwłaszcza jeśli "dzieci" poznają nowych znajomych, zaczynają mieć własne sprawy i coraz rzadziej wracają do domu. Później jednak rodzice przyzwyczajają się do codzienności bez nich i zaczynają odżywać. Jednym słowem przeżywają drugą młodość. To czas, kiedy znowu mogą pójść do kina i skupić się na własnych zajęciach, nie pytając nikogo o zdanie. Czas na zasłużony spokój i odpoczynek. To także doskonały moment, aby wreszcie zadbać o małżeństwo. Być może właśnie dlatego powrót dziecka do domu po latach jest tak trudny i dziwny dla obu stron.

Niestety, taka sytuacja ma miejsce coraz częściej, przede wszystkim ze względu na problemy z poszukiwaniem pracy po studiach. Obecnie wykształcenie nie znaczy tyle, co kiedyś, a otrzymanie pensji, która pokryje wszystkie wydatki często graniczy z cudem... Nie każdy ma również szczęście jeśli chodzi o znalezienie drugiej połówki, a samemu żyje się dużo ciężej. Dlatego dorosłe dzieci, zamiast prosić rodziców o pieniądze, wolą z nimi zamieszkać. Dlaczego taka sytuacja jest toksyczna dla wszystkich?

Przede wszystkim nie wiadomo, jak na nowo podzielić obowiązki i jak wyglądać będzie teraz rola matki i dziecka. Dorosłe dzieci teoretycznie powinny dokładać się do kosztów utrzymania domu czy zakupów, jednak rodzice często nie mówią nic na ten temat. Czują się odpowiedzialni za dzieci, tak jak przed laty. Taki schemat sprawia, że dorosły nie może poczuć się w pełni dojrzały, co wpędza go w kompleksy. Mieszkanie z rodzicami dodatkowo utrudnia odnalezienie się w społeczeństwie.  

"Wbicie" rodziców ponownie w ich rolę po dłuższej "przerwie" może sprawić, że nie będą oni potrafili odnaleźć się we własnym domu i życiu. Dodatkowo, mogą czuć się odpowiedzialni za porażkę swojego dziecka. Czuć, że coś poszło nie tak i zastanawiać się, gdzie popełnili błąd.

Zdjęcie: iStock

ID galerii:2437


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 10.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-10)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×