W jaki sposób sama sobie utrudniasz życie?

Nikt z nas nie jest doskonały, jednak niestety na co dzień sami sobie potrafimy rzucać kłody pod nogi. W nieświadomy sposób utrudniamy sobie życie, zatruwając się zbędnymi myślami. Sprawdź, do jakich pesymistycznych myśli masz skłonność!

utrudnianie zycia.jpg
1. Skupiasz  się na tych negatywnych stronach
Wiadomo, że jeśli przydarzyło się nam więcej złych rzeczy, niż tych pozytywnych, to pamiętamy te gorsze... Jednak naucz się dostrzegać jasne strony, może wtedy się okaże, że jest ich więcej, niż myślałaś? Jedno jest pewne- poczujesz się o wiele lżej!

2.  Generalizujesz
Jeśli szef podniesie na ciebie głos, nie oznacza to jeszcze tego, że ma w planach twoje zwolnienie. Każdy ma prawo mieć gorszy dzień, humor… Przestań wyciągać ogólne wnioski na podstawie jednego zdarzenia, nie nakręcaj się- szkoda zdrowia!

Zobacz także: Czy Polacy to naród pesymistów?

3. Dramatyzujesz
Czasami oceniamy pewne wydarzenia jako znacznie gorsze niż w rzeczywistości są. Jeśli zrobiłaś szefowi kawę i pechowo wylałaś ją tuż na jego biurko, to nie oznacza, że do niczego się nie nadajesz! To się może zdarzyć każdemu! W rzeczywistości ta sytuacja na pewno nie była taką katastrofą, jak sobie wyobrażasz.

4. Porównujesz
Pamiętaj, zawsze znajdzie się ktoś lepszy w jakiejś dziedzinie - ktoś bardziej wysportowany, wykształcony, doświadczony. Porównywanie się nie ma sensu, tracisz wtedy swoje założenia, motywację, stajesz się sfrustrowana. Najlepiej skupić się na swoich celach i dążyć do ich realizacji.

5.  Szufladkujesz ludzi
Zdarza się, że dość szybko oceniamy ludzi, związane z nimi sytuacje. Jednak niejednokrotnie dzieje się to zbyt szybko - kategoryzujemy znane nam osoby, przypinamy łatki na wyrost.  Warto mieć świadomość, że to może prowadzić do fałszywej oceny innych.

Fot: Thinkstock

Zobacz także:Dodał(a): Katarzyna Nowatkiewicz , Środa 06.07.2016 (aktualizacja: 2016-07-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×