5 poważnych powodów, które świadczą o tym, że powinnaś lepiej o siebie dbać

Tak łatwo postawić siebie, jako ostatni element na liście...

iStock-522397592.jpg

Dbanie o siebie to jedna z najlepszych rzeczy, które możesz sobie podarować. Przyznaj, że czasem o niej zapominasz. Dbasz o rodzinę, a praca to kolejny priorytet. Powinnaś mieć jednak świadomość, że Twój organizm potrzebuje paliwa. Wypoczynek, jedzenie produktów bogatych w składniki odżywcze oraz picie dużej ilości wody powinny stanowić codzienne nawyki.  

Nie zapominaj o higienie i pamiętaj, że poświęcanie sobie czasu nie jest samolubne. W żadnym wypadku nie powinnaś czuć się winna. Prawda jest taka, że nigdy nie będziesz w stanie dobrze zająć się rodziną, dopóki sama o siebie nie zadbasz. Oto powody, które pozwolą Ci zrozumieć, dlaczego samoopieka jest tak ważna. 

Pamięć

Staliśmy się kulturą opuszczoną przez sen. Kosztem jest nasza pamięć. Czy kiedykolwiek zauważyłaś, że nie przesypiając odpowiedniej ilości godzin, popełniasz błędy? Uważaj! Może to mieć wpływ na Twoją rodzinę i pracę. Upewnij się, że śpisz tyle, ile powinnaś. W środku dnia postaraj się złapać 30- minutową drzemkę. Twój umysł z pewnością Ci za to podziękuje. 

Nastrój

Czy ostatnio poczułaś, że jesteś bardziej drażliwa? Wszystko przez to, że znowu umieściłaś się na końcu listy. Dbanie o siebie poprawia nastój. Jest również pomocne w ustalaniu granic dzielących Ciebie i otoczenie. Przestań mówić „tak”, jeśli masz na myśli „nie”. W dłuższej perspektywie Twoja rodzina i przyjaciele Ci za to podziękują. 

Serce

Ćwiczenia to jedna z najlepszych form samoopieki. Dlaczego tak wiele kobiet ich unika? Zacznij planować nawet niewielkie aktywności. Dziesięciominutowy spacer na początek. To dobre dla Twojego serca! Zwłaszcza że z roku na rok stajesz się coraz starsza. Ludzie, którzy ćwiczą regularnie, czują się lepiej. Twoja rodzina Cię za to ozłoci!

Stres

Kiedy jesteś zmęczona, zawsze martwisz się o przyszłość? Czujesz, że masz niewystarczająco dużo miłości, pieniędzy, czasu. Nieustanna analiza nie zmieni jednak Twojej przyszłości! Najprawdopodobniej poświęcasz zbyt dużo czasu na myślenie, a to napędza stres. Starasz się przewidzieć przyszłość, która w Twojej głowie i tak nie wypada najlepiej! Jeśli nie możesz przestać tego robić, spróbuj przewidywać przyszłość pozytywnie. 

Opiekun

Jeśli  o siebie nie dbasz, wkrótce możesz się wypalić. A to utrudni Ci opiekę nad rodziną  i sobą. Wypalenie spowoduje, że wkrótce przyjdzie zazdrość o przyjaciół i rodzinę. Trudno czuć się mile widzianym, gdy czujesz się wypalona.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 12.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×