Czy złamane serce można wyleczyć? Naukowcy znaleźli odpowiedź!

Właśnie rozstałaś się ze swoim ukochanym i kompletnie nie wyobrażasz sobie swojej przyszłości? Spokojnie... uczucie pustki da się leczyć!

sposobzlamaneserce.jpg

Bez względu na to, w jakim wieku je przechodzimy, rozstanie z ukochaną osobą zawsze jest bardzo bolesne. Negatywne uczucia niekiedy wywołują także ból fizyczny, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie. Do tej pory myślałyśmy, że jedynym lekarstwem na ukojenie tęsknoty i cierpienia jest... czas. Najnowsze badania dowodzą jednak, że można trochę "oszukać" złamane serce. 

Badacze z University of Colorado Boulder wynaleźli skuteczne lekarstwo na ból związany z rozstaniem. Wystarczy... placebo! Według naukowców, oszukiwanie siebie i wmawianie sobie, że "wszystko jest w porządku" sprawia, że faktycznie lepiej się czujemy i zapominamy o zmartwieniach. Oprócz odpowiedniego nastawienia warto skorzystać z pomocy znajomych i jak najczęściej wychodzić z domu. Wywołane w ten sposób placebo skutecznie redukuje nieprzyjemne wspomnienia związane z zakończeniem związku.

Skąd takie wnioski naukowców? Aby potwierdzić swoją tezę, przebadali oni grupę 40 ochotników. Każdy uczestnik eksperymentu w ciągu ostatnich 6 miesięcy doświadczył rozstania. Ochotnicy zostali poproszeni o wzięcie ze sobą dwóch zdjęć-byłego partnera i najlepszego przyjaciela. Podczas eksperymentu wyświetlano im naprzemiennie oba zdjęcia, wywołując jednocześnie fizyczny ból za pomocą specjalnej sondy o podwyższonej temperaturze. Okazuje się, że za fizyczny ból, jak i cierpienie związane ze wspominaniem byłego partnera, są odpowiedzialne te same rejony mózgu. Oznacza to, że fizyczny ból odczuwany po rozstaniu, istnieje naprawdę!

Następnie naukowcy podzielili grupę. Wręczyli badanym spray do nosa, połowie z nich mówiąc, że to specyfik, który ukoi ból emocjonalny związany z rozstaniem... Ci którzy usłyszeli, że otrzymują zwyczajny roztwór soli, nadal czuli się źle. Osoby wierzące, że otrzymały cudowne lekarstwo, przestały negatywnie reagować na zdjęcia byłych partnerów. 

Być może siła cierpienia, jakie odczuwamy po rozstaniu, zależy jedynie od nas? A Ty jak radziłłaś sobie w tak trudnym momencie? Czekamy na komentarze! 

Zdjęcie: iStock

Źródło: Sciencedaily.com


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 05.05.2017 (aktualizacja: 2017-05-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×