Dlaczego chemia może negatywnie wpływać na związek?

Poznajesz atrakcyjnego, pewnego siebie i zabawnego mężczyznę. Niestety jest toksycznym, manipulującym narcyzem. Wiele osób Cię przed nim ostrzegało, ale Ty czujesz się oczarowana. Dogadujecie się bez wysiłku, seks jest wspaniały i łączy Was to, o czym zawsze marzyłaś. Niesamowita chemia.

iStock-490225740.jpg

Przecież to właśnie to, czego wszystkie kobiety szukają w związkach, prawda? Być może jeszcze kilka razy będziesz czytała to zdanie, ale chemia nie powinna być jedynym elementem, na podstawie którego będziesz wybierała potencjalnego partnera. Chyba że z pełną świadomością przyjmujesz do wiadomości fakt, że wkraczasz w toksyczny związek.

W rzeczywistości chemia, zarówno z naukowego jak i międzyludzkiego punktu widzenia, może być niebezpieczna i składa się ze zmiennych elementów. To coś, czego nie możemy ignorować lub bez tego żyć. Ludzie trzymają się tych ekscytujących uczuć, ponieważ są radosne i wspaniale pobudzające. Z drugiej zaś strony poczucie wstąpienia na wyżyny szczęścia powoduje, że różnice między tym, co akceptowalne a tym, co nieakceptowalne zaczynają się niebezpiecznie zacierać. Okazuje się, że wszystko jest kwestią nauczenia się, jak bezpiecznie żyć z chemią, która wytwarza się pomiędzy dwójką osób.

Oczywiście nie ma sensu, aby tworzyć związek, w którym nie ma chemii, ale istnieje również wiele powodów, dla których warto jej unikać. Czy one naprawdę istnieją? Owszem. Jeśli czujesz, że mężczyzna, z którym się spotykasz, z jakiegoś powodu wydaje Ci się toksyczny, możesz mieć pewność, że jeśli pozwolisz, aby między Tobą a nim wytworzyła się chemia, wkrótce stracisz poczucie własnej wartości i zgubisz siebie. Nie, on nigdy się nie zmieni.

Najczęściej najintensywniejsza odmiana chemii pojawia się podczas spotkań z najbardziej niebezpiecznymi mężczyznami. To właśnie dlatego jest to tak pociągające. Niegrzeczni chłopcy są bardzo często słabością wielu kobiet. I tak kobiety wpadają w pułapki, z których nie mogą się wyzwolić latami. Z jednej strony toksyczni mężczyźni niszczą kobiety, a z drugiej ich nieprzewidywalność, dzikość, namiętność i romantyczna pasja miłości nie pozwala wyrwać się z błędnego koła uzależnienia.

Co więcej, chemia oparta na podwalinach silnego związku fizycznego jest jeszcze groźniejsza ze względu na rzeczywiste związki chemiczne, które wytwarzają się w organizmach kobiety i mężczyzny. Mowa  o hormonach. Powodują, że zamiast opierać się na kompatybilności emocjonalnej, zaczynasz ufać wyłącznie interakcjom fizycznym. Chemia seksualna potrafi być  jak narkotyk, który woła Cię, abyś spróbowała jeszcze jednego uderzenia.

Aby przezwyciężyć te problemy, należy uzmysłowić sobie, że bujny romans nie jest ważniejszy niż sensowne partnerstwo i otwarta komunikacja. Nie oznacza to, że chemii należy wystrzegać się, jak ognia. Nadal możesz stworzyć zdrowy związek z wyśnionym partnerem oparty na intensywnym przyciąganiu.

Problemem „chemicznych związków” jest szybka stagnacja, rutyna i nuda, która prowadzi do burzliwego rozpadu związku. Partnerzy na nowo szukają chemicznej ekstazy. Jeśli chcesz tego uniknąć szukaj partnera, z którym stworzysz związek opierający się na zdrowej chemii, wzajemnym szacunku, wspólnym wysiłku i wspólnych celach. Niezdrowe relacje opierają się głównie na jednej osobie, która dominuje w związku. 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Czwartek 02.03.2017 (aktualizacja: 2017-03-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar