Dlaczego przepraszanie nie zawsze wychodzi?

Przyznanie się do błędu nie zawsze jest łatwe, a dla niektórych ludzi zaoferowanie przeprosin jest wręcz bolesne. Właśnie dlatego tak niewiele osób potrafi robić to we właściwy sposób. Złe przeprosiny są tak powszechne, że stały się nawet tematem książek! Zobacz, w jaki sposób powiedzieć przepraszam.

iStock-530744588 (1).jpg

Ale

Po przeprosinach zazwyczaj pojawia się słowo „ale”. To bardzo kuszące, szczególnie jeśli powody wykroczenia były całkowicie legalne. W przypadku przeprosin to, co znajduje się po słowie „ale” nie ma znaczenia, a to, co znajduje się przed nim, kompletnie je traci. Osoba zraniona, bardziej niż cokolwiek pragnie, aby przeprosiny były szczere. Ten sprytny mały dodatek powoduje, że szczerość zostaje całkowicie wycofana. Wystarczy ugryźć się w język i skupić się wyłącznie na pierwszej części wypowiedzi.

Odpowiedzialność

Zamiast skupiać się tylko na emocjach osoby przepraszanej, warto poświęcić trochę czasu na przemyślenie rzeczywistego przewinienia i wziąć za nie odpowiedzialność. Oczywiście łatwo jest powiedzieć „przepraszam, że czujesz się w ten sposób”, ale to uniknięcie problemu, czyli dyskusji o tym, co wydarzyło się tak naprawdę. Prawdziwe przeprosiny oznaczają wzięcie przejrzystej odpowiedzialności, bez robienia z reakcji osoby zranionej, głównego tematu przeprosin.

Cel

Zdarzało Ci się usłyszeć „przeprosiłem Cię! Czego jeszcze ode mnie chcesz?!”? Takie działanie osoby przepraszającej polega na uciszeniu osoby poszkodowanej. Wielu osobom może wydawać się, że „przepraszam”, jest kluczem do niemówienia o przewinieniach - są w błędzie. Wychodzenie z poważnego bałaganu, może wymagać wielokrotnego zrewidowania sytuacji. Żadne z przeprosin nie mają sensu, jeśli osoba przepraszająca nie słucha uważnie gniewu i bólu osoby zranionej.

Defensywa

Osoby przepraszające za swoje przewinienia, często starają się pokazać, że nie do końca były w błędzie robiąc komuś przykrość. Traktowanie przepraszanej osoby, jako tej, która jest w 16 procentach winna temu, co się wydarzyło, może okazać się tragiczne w skutkach. Aby przeprosiny były naprawdę skuteczne, należy wsłuchać się w słowa osoby przepraszanej. Przeprosiny powinny pokazać, że jej uczucia mają naprawdę sens, dlatego warto okazać nieco skruchy.

Powielanie błędów

Nawet jeśli opanujesz sztukę właściwego przepraszania, możesz osiągnąć zupełnie inne skutki, przepraszając wciąż za te same błędy. Poza przeprosinami należy pamiętać o realnych staraniach. Jeśli osoba przepraszająca nie zmienia swojego postępowania, oznacza to, że jej przeprosiny były puste, a skrucha była udawana.  

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Piątek 20.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-20)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×