Dlaczego tak wiele par kłóci się o zmywanie naczyń w zmywarce?

Zobacz, jak tłumaczą to naukowcy.

iStock-486267494.jpg

Każdy wie, jak korzystać ze zmywarki. Można ją kochać za zmywanie brudnych naczyń i nienawidzić za konieczność ich układania. Wbrew pozorom  ta czynność doprowadza wiele par do szaleństwa. Zaczynają powstawać pierwsze konflikty. Według naukowców kłótnie o zmywarkę wcale nie dotyczą zmywarek!

To najczęściej symbol czegoś głębszego. Symbolizuje blokadę w małżeństwie. To skrzyżowanie, w na którym spotykają się męskie i damskie kompleksy. Dr Gottman, autor wielu bestsellerowych książek psychologicznych twierdzi, że: „To znak, że  Twoje głębokie wyobrażenia o życiu, nie są respektowane. Często głębokie marzenia pozostają ukryte, podczas gdy te bardziej przyziemne, są widoczne i pierwsze na liście do spełnienia. To właśnie stąd pochodzą pierwsze poważne konflikty". 

Najgłębsze marzenia są zakorzenione w naszych wspomnieniach z dzieciństwa  i mogą powodować problemy, jeśli są ukryte lub nierespektowane przez partnerów. Gdy to następuje, można otwarcie rozmawiać na ten temat, albo zamiatać go pod dywan lub wyrażać symbolicznie. 

Twój partner nie musiał mieć problemów w dzieciństwie, ale jeśli tak było i teraz opiera się wykonywaniu obowiązków domowych i narzeka na Twoje „rozkazy”, możesz wywoływać w nim poczucie bycia w opresji. Kładąc zbyt duży nacisk na jego problemy z lenistwem i niedbalstwem pobudzasz w nim najgorsze podświadome wspomnienia. 

Walka o zmywarkę nie musi dotyczyć porządku. Może być symbolem wielu rzeczy... poczucia władzy, powracania do przeszłości, braku relaksu czy kwestii priorytetów. 

Jak wykryć, czy macie do czynienia z nierespektowanymi marzeniami lub upiorami przeszłości? Dobrym wskaźnikiem, że walczysz ze swoim ukrytym marzeniem jest to, że tylko w partnerze widzisz źródło Waszych problemów. Pamiętaj o otwartej i szczerej komunikacji. Tylko ona jest gwarantem rozwoju Waszego związku. Nie bój się komunikować partnerowi o swoich bolączkach oraz potrzebach. Podejmując małe kroki w pracy nad związkiem, a osiągniecie najwyższe noty zaufania i przestaniecie się w końcu kłócić o… zmywarkę. 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Wtorek 25.07.2017 (aktualizacja: 2017-07-24)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×