Jak kłótnie wpływają na Wasze dziecko

Wszystkim czasami puszczają nerwy, jednak co w sytuacji, kiedy kłótnie przy dziecku powtarzają się notorycznie? Zobacz, co czują i myślą dzieci, kiedy są świadkami kłótni rodziców.

kłótnia rodziców.jpg

Kiedy dzieci słyszą ciągłe kłótnie rodziców, bardzo często szukają przyczyny tych konfliktów w sobie. Nie rzadko dochodzi do sytuacji, że obwiniają się za spory. Rodzice tworzący zdrowe, normalne rodziny na ogół zdają sobie sprawę z tego, że przy dziecku nie powinni dawać się ponosić nerwom i emocjom. Jeśli jednak dochodzi do takiej sytuacji, powinnaś wiedzieć, że…

SYTUACJA ZAGROŻENIA 

Dziecko może nie rozumieć tematu w zakresie, którego prowadzicie spór. Natomiast doskonale i ze zdwojoną siłą odbiera atmosferę, która kłótniom towarzyszy. Dla niego to sytuacja zagrożenia, w której odczuwa bezsilność i niemoc. Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że dziecko poza tym, że uczestniczy w kłótni, w dużej mierze przeżywa również ciche dni rodziców.

ZABURZENIA PSYCHICZNE 

Przedszkolaki posiadają tak zwane poczucie omnipotencji, czyli wrażenie, że wszystko mogą. Starają się zatem prosić rodziców, aby znowu się pokochali i przestali kłócić. Takie dziecko może próbować szukać sprawiedliwości i powrotu do relacji rodziców przed kłótnią. Co w przypadku starszych dzieci? Zazwyczaj zamykają się w sobie, uciekają od problemów. Czują, że nie mają mocy szukania sprawiedliwości, co prowadzi do poczucia bezsensu, a w konsekwencji może być przyczyną niskiej samooceny i zaburzeń psychicznych.

KONSEKWENCJE 

Jeśli dziecko nie rozumie przewlekłych kłótni, zaczyna szukać ich powodu. Często kończy się to naśladowaniem jednego z rodziców. Jeżeli ojciec nie szanuje mamy, dziecko po jakimś czasie również zaczyna uważać ją za winną i w konsekwencji traktować ją tak samo. Takie zachowania mogą być również przeniesione na otoczenie szkolne dziecka. Dziecko krzyczy, jest prowodyrem kłótni, wszczyna bójki i jest niegrzeczne w stosunku do nauczycieli.

Badania dowodzą, że dziecko kłócących się rodziców częściej choruje. W sytuacjach stresowych, które nagminnie się powtarzają, dochodzi do osłabienia centralnego układu nerwowego.  Zatem jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko rozwijało się zdrowo i bez obciążeń fizycznych unikaj kłótni z jego uczestnictwem.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 19.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-19)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×