Jak mówić do ludzi, którzy są nieustannie wściekli i obrażeni?

Zobacz, jak poradzić sobie z gniewnymi i kontrolującymi ludźmi.

iStock-518593068.jpg

Gniew może tyranizować związki i inne relacje międzyludzkie. Uzależnieni od gniewu oskarżają, upokarzają, atakują lub krytykują. Mogą być niebezpieczni i kontrolujący. Gniew jest jedną z najtrudniejszych emocji do okiełznania ze względu na jego wartość obrony przed zagrożeniem. Ciało instynktownie się naciąga i przechodzi w tryb walki lub ucieczki. Adrenalina napływa do organizmu. Serce bije szybciej, szczęki i mięśnie się zaciskają, a naczynia krwionośne kurczą się. Wszystkie umiejętności komunikacyjne zanikają.  

Kiedy jesteś narażony na złość osoby, która zmaga się z gniewem, musisz wiedzieć jak z nią rozmawiać. Zwłaszcza gdy nie chcesz jej stracić.

Obrona własnej reaktywności

Przerwij rozmowę, kiedy czujesz, że sytuacja staje się napięta. Weź kilka oddechów, aby zrelaksować ciało. Policz do dziesięciu. Nie reaguj impulsywnie oraz nie angażuj własnego  gniewu, nawet jeśli przyciski, które go aktywują są naciskane. Reagowanie sprawia, że stajesz się słabsza. Skup się na oddechu, a nie na gniewnym człowieku. Możesz wciąż czuć się zdenerwowana, ale zdecydowanie będziesz spokojniejsza, kiedy zaczniesz komunikować swój punkt widzenia. 


Praktykowanie ochrony

Nie odpowiadaj, dopóki się nie uspokoisz. W przeciwnym razie możesz powiedzieć coś, czego będziesz żałowała lub nigdy nie będziesz mogła cofnąć. Opór wobec bólu lub silnych emocji zwiększa je. Spróbuj pozostać neutralną i zrelaksowaną tak długo, jak to możliwe.  Na tym etapie nie dyskutuj i nie broń się. Raczej staraj się, aby gniew Twojego rozmówcy przepływał przez Ciebie.


Zrozumienie stanowiska rozmówcy

Aby nauczyć się rozmawiać z gniewną osobą i umiejętnie ją rozbrajać, musisz osłabić jej obronę. Defensywność hamuje przepływ. Dlatego warto spojrzeć na stanowisko osoby uzależnionej od gniewu, nawet jeśli Cię obrazi. Możesz użyć następującego stwierdzenia: "Wiem, dlaczego tak się czujesz. Oboje mamy podobne obawy. Mam inny sposób podejścia do problemu. Proszę, wysłuchaj mnie”. To utrzyma przepływ komunikacji i otworzy drogę do  kompromisu.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 14.08.2017 (aktualizacja: 2017-08-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×