Jak rozpoznać przemoc emocjonalną?

Przemoc emocjonalna potrafi być równie dotkliwa co fizyczna. Kobiety często nie zdają sobie sprawy, że stają się ofiarami manipulacji emocjonalnej. Oto 5 przykładów, które uświadomią Ci, że powinnaś jak najszybciej ewakuować się z tego związku.

iStock-497866588 (1).jpg

Według PyschCentral.com przemoc emocjonalna może być jeszcze bardziej szkodliwa niż przemoc fizyczna, ponieważ podważa to, co myślą o sobie ofiary. Taka przemoc może zdarzyć się między dzieckiem a rodzicem, mężem i żoną, a nawet krewnymi i znajomymi. 


Przemoc emocjonalna potrafi być tak subtelna, że ofiara nie zauważa, że jest jej przedmiotem. Jeśli czujesz się wyizolowana i samotna w jakiejkolwiek relacji, musisz koniecznie się z niej wydostać. Jeśli zaś nie jesteś pewna, czy stałaś się ofiarą przemocy emocjonalnej, poszukaj tych pięciu oznak.


JESTEŚ IZOLOWANA

W związkach, w których pojawia się przemoc emocjonalna, podstawową zagrywką oprawcy, jest odizolowanie ofiary od  najbliższego otoczenia. To najprostszy sposób, aby uniemożliwić rodzinie i przyjaciołom dostrzeżenie emocjonalnego znęcania. Emocjonalny oprawca zrobi wszystko, żeby jego ofiara nie miała punktu odniesienia do toksycznej relacji. 


DAJE I ODBIERA

Emocjonalnych oprawców można poznać po tym, w jaki sposób zachowują się w stosunku do innych ludzi. Najczęściej robią wszystko dla siebie, kompletnie zapominając o bliskich. Żyją w systemie nagród i kar. Uważają, że na ich pocałunek lub złapanie za rękę trzeba zasłużyć. Czasami dają, ale nie mają skrupułów, żeby odebrać coś, co dla ofiary jest ważne. 


Znaczenie otoczenia

Poza izolowaniem, oprawca będzie robił wszystko, aby kobieta myślała, że jej otoczenie nie jest nią zainteresowane. Intrygi mogą w szybkim czasie doprowadzić do sytuacji, w której  najbliżsi i przyjaciele staną się wrogami. Zatruwanie najbliższego otoczenia powoduje, że kobieta zaczyna myśleć, że jej oprawca jest jedyną osobą, która o nią dba. Ten rodzaj izolacji psychicznej daje im poczucie, że kobieta jest jeszcze bardziej uzależniona.


Jestem Ci potrzebny

Jeśli mężczyzna wciąż przypomina Ci, jak bardzo go potrzebujesz, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Najczęściej dotyczy to płaszczyzny finansowej i emocjonalnej. Ostatecznie kobieta manipulowana emocjonalnie czuje, że nie może się rozstać ze swoim oprawcą ze względu na brak możliwości poradzenia sobie w pojedynkę. W końcu ofiara zaczyna czuć się niegodna jego czułości i miłości. 


Zmiana scenariusza

Osoby, które dopuszczają się przemocy emocjonalnej, lubią czuć, że to oni panują nad sytuacją. Dlatego jednego dnia kochają to, co robisz, a innego nienawidzą. Ciągle zmieniają zasady Waszej relacji, po to, abyś nie mogła poczuć się zbyt pewnie i bezpiecznie. Tylko dzięki temu oprawca czuje, że ma nieustanną kontrolę nad sytuacją. 

Źródło: womensday

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Środa 30.11.2016 (aktualizacja: 2016-11-30)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×