Kiedy szukać pomocy u terapeuty dla par?

Czujesz, że problemy w związku Cię przerastają? Zobacz, kiedy warto skonsultować się ze specjalistą.

iStock-503955524.jpg

Zdrada

Ten sygnał jest najprawdopodobniej jednym z najbardziej oczywistych. Jeśli Waszą relację skruszyła niewierność to znak, że powinniście omówić również inne kwestie. Romans fizyczny, emocjonalny lub innego rodzaju oszustwa powodują, że pary stają się przytłoczone i nie potrafią poradzić sobie z miażdżącymi problemami. Rozmowa z psychologiem powinna pomóc Ci przetrwać zdradę oraz podjąć odpowiednie decyzje o ruszeniu naprzód.

Więcej negatywów niż pozytywów

Zdrowa relacja między ludźmi darzącymi się uczuciem powinna być bardziej pozytywna niż negatywna. Im więcej negatywów tym większe szanse, że związek nie przetrwa długo. Zwróć uwagę na interakcje, które dzielisz z partnerem. Jak wygląda Wasz tydzień? Pozytywy są lekkie jak piórka, a negatywy ciężkie jak cement, dlatego pod ich naciskiem możecie nie przetrwać. Jeśli zależy Ci na związku z partnerem, warto, abyście porozmawiali i znaleźli sposób na dodanie do swojego życia pozytywnych momentów. Krytyka, defensywność, agresja, powściągliwość, obwinianie, sarkazm, surowa mowa ciała, niejasne stwierdzenia i pasywno-agresywne zachowanie nie tylko zniszczą związek, ale wywołają ogromne szkody w Twojej psychice.

Wciąż te same problemy

Jeśli wciąż kłócicie się o te same niejasności, powinniście spróbować rozważyć terapię dla par. Powtarzające się konflikty i brak pomysłu na zmiany, nie musi świadczyć o tym, że do siebie nie pasujecie. Eskalacja powtarzających się argumentów, które ostatecznie prowadzą do cichych dni, zniszczyła niejeden związek. Jeśli coś bolesnego i szkodliwego dla związku wciąż się powtarza, trudno jest zmienić to na własną rękę, dlatego warto poszukać pomocy u specjalisty.

Brak kłótni

Tak. Konstruktywne konflikty i właściwa argumentacja są zdrowe dla związku, ponieważ ten działa najlepiej, kiedy dwójka ludzi, których wiąże miłość, jest zaangażowana w problemy. Ucieczka nigdy nie przynosi pożądanych efektów. Pary, które twierdzą, że nigdy nie podzielił ich nawet najmniejszy konflikt, raczej uciekają z relacji.

Inne plany

Ludzie zmieniają się z biegiem lat. Dotyczy to singli oraz osób w długoletnich związkach. Kiedy dwoje ludzi ma różne cele i pomysły na przyszłość, może utrudnić to jej kształtowanie. Konsultacja z terapeutą pomoże wyjaśnić, czy zupełnie różne plany da się pogodzić w ramach relacji. Takie różnice mogą być spowodowane również różnicą wartości. Każdy związek wymaga kompromisów, ale jeśli wartości różnią się od siebie diametralnie, warto porozmawiać z osobą, która obiektywnie spojrzy na Wasz związek.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Środa 26.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-26)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×