Kłótnia przez sms - unikaj jej jak ognia!

Bardzo popularną formą komunikacji jest w dzisiejszych czasach SMS. Jednak bywa tak, że zwykła wymiana zdań przeradza się w SMS-owy konflikt. Co wtedy zrobić?

kłótnia sms.jpg

Kłótnia przez sms – unikaj jej jak ognia!

Coraz częściej komunikujemy się między sobą drogą SMS. To bardzo wygodna forma, ale niesie ze sobą pewne zagrożenia. Zwłaszcza, gdy między Tobą, a Twoim partnerem dochodzi do SMS-owej sprzeczki. Na pewno doświadczyłaś sytuacji, gdzie zwykła wymiana zdań poprzez SMS komplikuje się i kłótnia z chłopakiem gotowa. Dlaczego powinnaś to zatrzymać i nie dopuścić do „bitwy na słowa”?

SMS jest formą komunikacji, która nie daje Ci możliwości kontrolowania tego w jaki sposób na wypowiedziane przez Ciebie słowa, reaguje druga strona. Według psychologa dr. Xaviera Amadora, autora książki „I’m Right, You’re Wrong, Now What?” przekazujesz bowiem jedynie 1/3 informacji, które dotarłby do Twojego rozmówcy  podczas spotkania twarzą w twarz. Gesty, ton głosu, czy mimika drugiej osoby są dla Ciebie nieznane, co sprawia, że nie jesteś w stanie dobrze ocenić tego jak Twoja wiadomość została. Nie wiesz jak Twój partner zareagował na słowa, które do niego skierowałaś, a często w ferworze złości przesyłasz już kolejne wiadomości, których później nie da się cofnąć. Nie jest to ciekawa sytuacja zwłaszcza, że wysłany SMS już nigdy nie zniknie i nawet jeśli po jakimś czasie stwierdzisz, że wcale nie miałaś na myśli tego co napisałaś – ślad zostanie, a Twój partner może Ci tego nie wybaczyć tak łatwo.

Kłótnia przez sms - unikaj jej jak ognia!

Ważną kwestią jest też to, że w czasie mówienia uaktywnia się część mózgu, która jest odpowiedzialna za emocje. Inaczej jest w sytuacji, gdy piszemy i czytamy – wtedy używa się części której domeną jest logiczne myślenie. Prowadzi to do tego,  że nawet jeśli próbujesz przeprosić partnera za to co napisałaś, on nie odbierze tego w oczekiwany przez Ciebie sposób. Niestety, to nie jedyny figiel jaki płata nam nasz mózg. Dr Xavier Amador wyjaśnia, że umysł potrafi koncentrować się jedynie na części wiadomości. Jak to wygląda w praktyce? Otóż nie przyswajasz tak naprawdę całej treści wiadomości, a wyłapujesz kilka kluczowych słów, a całej reszty podświadomie się domyślasz. W ten sam sposób wiadomość odbiera Twój rozmówca, co może rodzić wiele nieporozumień i spowodować pogorszenie relacji w związku.

Co zatem powinnaś zrobić? Przede wszystkim umówcie się na spotkanie, by porozmawiać o tym twarzą w twarz i wyjaśnić nieporozumienia. Nie sugeruj od razu w jakiej sprawie chcesz się spotkać, by obie strony nie szły na spotkanie ze złym nastawieniem. Jeśli już doszło do niechcianej wymiany kilku bolesnych zdań, najlepiej będzie jeśli skasujesz takie wiadomości, by nie kusiło Cię ciągłe wracanie do nich. Lepiej nie pielęgnować urazy, a wszystko jak najszybciej wspólnie wyjaśnić.

Jeśli ciężko przychodzi Ci godzenie się, mamy dla Ciebie kilka rad - CZYTAJ WIĘCEJ

Źródło: Milionkobiet.pl

Foto: Shutterstock.pl


Dodał(a): Paulina Lęcznar , Piątek 12.09.2014 (aktualizacja: 2014-09-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Anonim
Bardzo dobry artykuł. Dla mnie nauczka na przyszlość
Dodano: 2016-07-22 12:45:54 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×