Lęk przed współżyciem po porodzie. Co Wam pomoże?

Strach przed zbliżeniem po porodzie jest naturalny, potrafi jednak skutecznie zaburzyć relację partnerów. Jak z nim walczyć?

sekpoporodzie.jpg

Kiedyś każdy Wasz stosunek był dla Was świetnym sposobem na zbliżenie się, a dzisiaj stanowi jedynie temat tabu, który oboje omijacie? Nic dziwnego, że zaraz po urodzeniu dziecka, na samą myśl o seksie robi Ci się źle, jednak taki stan nie powinien trwać zbyt długo. Skąd bierze się nagły brak ochoty na seks?

Za taką sytuację są odpowiedzialne głównie hormony. To właśnie one sprawiają, że czujesz się spokojna, nieco bardziej senna. Krótko mówiąc, zamieniasz się właśnie w matkę. Twój organizm przestaje wytwarzać tak dużą ilość estrogenów odpowiadających za libido. Bardzo często zdarza się też, że po porodzie kobiety wstydzą się swojego ciała i dlatego unikają zbliżenia z ukochanym. Oczywiście, zaakceptowanie swojego ciała po porodzie może być w niektórych przypadkach bardzo trudne, ale pamiętaj, że to właśnie Twoje ciało przyniosło Wam najpiękniejszy prezent, jaki mogliście dostać od losu. Twój mąż, jako najbliższa Ci osoba, z pewnością to rozumie i kocha każdy centymetr Ciebie - jeszcze bardziej niż przed porodem! Pamiętaj również, że po tylu tygodniach rozłąki, mąż jest bardzo stęskniony za Twoim ciałem - w takiej sytuacji na pewno nie będzie przyglądał się pojedynczym rozstępom!

Co zrobić z przykrymi wspomnieniami?

Dla każdej z nas poród oznacza ogromny ból, który utrzymuje się nawet przez wiele tygodni. Bez względu na to, jak długo trwała rekonwalescencja, sama myśl o porodzie wywołuje przykre skojarzenia. Jesteś pełna obaw przed pierwszym stosunkiem po narodzinach dziecka? Nic dziwnego! Pamiętaj jednak, że nie pokonasz tego strachu, dopóki nie spróbujesz podjąć z nim walki. Twój partner zna Cię najlepiej - nie bój się bólu. Ustalcie wspólnie, że powrót do pełnej aktywności zaczynacie od małych kroków. Dajcie sobie cenny czas.

Do pierwszego stosunku po porodzie warto odpowiednio się przygotować- zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Przede wszystkim daj sobie odpocząć- zwykle odpowiedni czas to 6 tygodni.  Jeżeli podczas stosunku zauważysz przykre dolegliwości, takie jak krwawienie, koniecznie skonsultuj się ze swoim ginekologiem. Lekarza powinnaś odwiedzić również przed pierwszym poporodowym zbliżeniem - oceni on, czy jesteś już na to w pełni gotowa.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Wtorek 11.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-11)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×