Naukowcy: Długość życia Twojej mamy zależy od Ciebie!

Poznaj najnowsze wyniki badań amerykańskich uczonych.

iStock-519554588 (1).jpg

Okazało się, że zapraszanie babci na obiad, może przedłużyć jej życie, co więcej zwiększyć również jego jakość. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego stwierdzili, że samotność odgrywa dużą rolę w regresie, który jest związany z podeszłym wiekiem.

Naukowcy wzięli pod lupę 1600 dorosłych osób ze średnią wieku 71 lat. Okazało się, że pomimo kontrolowania statusu społeczno-ekonomicznego i ochrony zdrowia, samotność ma bardzo duży wpływ na wzrost wskaźnika śmiertelności wśród osób starszych. Okazało się bowiem, że około 23 procent samotnych uczestników zmarło podczas sześciu lat badań. W przeciwieństwie do tylko 14 procent tych, którzy zaraportowali zadowalające towarzystwo.

Tę potrzebę mieliśmy przez całe swoje życie, bycie przy ludziach, którzy nas znają, kochają, doceniają i przynoszą nam radość. Ta potrzeba nigdy nie odchodzi, twierdzi Barbara Moscowitz, straszy pracownik socjalno- geriatryczny w Szpitalu w Massachusetts.

Osoby starsze widzą w takich relacjach ogromną wartość, dlatego odnotowano, że w wielu przypadkach częściej niż ich dzieci, a nawet wnuki, wychodzą do ludzi, opuszczając swoją samotnię w domu. Wszystko sprowadza się do bardzo ważnych umiejętności społecznych – tworzenia trwałych relacji. Umiejętności te nasi dziadkowie i rodzice doskonalili przez całe życie. Okazuje się, że starsi ludzie są bardziej tolerancyjni w kwestii niedoskonałości i dziwactw swoich przyjaciół niż młodzi dorośli. Wiadomo także, iż do przyjaźni wnosi się o wiele więcej doświadczenia, kiedy jest się starszym człowiekiem. Wie się bowiem o co nie warto walczyć, a o co warto.

Poza częstszym zapraszaniem starszych krewnych do domów, warto również zachęcić ich do nawiązywania nowych relacji. Spędzając czas z babcią, dziadkiem lub rodzicami, pomagasz im, ale również czerpiesz z tego korzyści. Ten symbiotyczny związek jest niezaprzeczalny, nawet z naukowego punktu widzenia. Dla Twoich starszych krewnych, Twoje towarzystwo i rozmowy są bardzo ważne dla życia codziennego, a Ty z kolei czerpiesz z nich doświadczenie, mądrość, historie oraz uśmiech. 

 Źródło: womansday

                                                                                                                            Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 02.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-02)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×