Rozmowa o rozwodzie - jak ją zacząć?

Rozmowa o rozwodzie może być najtrudniejszą w Twoim życiu. Jak ją przeprowadzić?

rozwod.jpg

Rozmowa na temat rozwodu jest bardzo trudna, jednak w Waszym wspólnym interesie leży odpowiednie przygotowanie się do niej. Na początku powinnaś bardzo skrupulatnie przemyśleć, czy naprawdę chcesz się rozwieść. Nawet jeśli macie nieco gorszy moment, zastanów się, czy naprawdę Wasze uczucie wygasło. Być może rozwód nie jest jedynym rozwiązaniem? Pamiętaj, że zanim sprawa się rozstrzygnie, konieczne jest udowodnienie trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Rozwód bardzo wiele zmieni w Twoim życiu, zwłaszcza jeżeli macie dzieci. Jeśli jednak wydaje Ci się, że podjęłaś już wszystkie kroki, aby zawalczyć o małżeństwo i nic nie pomogło, pora zdobyć się na szczerą rozmowę.

Pamiętaj, że wzajemne udowadnianie winy i oskarżanie przysporzy Ci tylko wielu niepotrzebnych nerwów. Jeżeli dotarłaś do momentu, w którym chcesz się rozwieźć, oznacza to że już nic nie zmienisz w partnerze. Podejdź do całej sprawy na tyle spokojnie, na ile to możliwe. Porozmawiaj szczerze z mężem o tym, dlaczego podjęłaś taką decyzję i postarajcie się zachować rozsądek- przed Wami wiele nieprzyjemnych procesów, których nie ma sensu utrudniać.

Rozmowy dotyczące rozwodu powinny odbywać się bez udziału dzieci. Oczywiście prędzej czy później one również zrozumieją, że w domu dzieje się coś złego, jednak w stosunku do nich musicie cały czas zachowywać się tak samo. Dla najmłodszych członków rodziny rozwód to bardzo stresująca sytuacja, która stawia przed nimi wiele pytań o to, jak teraz będzie wyglądała przyszłość. Dlatego powinniście porozmawiać z dziećmi wspólnie. Bardzo ważne jest także wyjaśnienie im, że Wasze rozstanie nie zmienia nic w Waszej miłości do nich.

Przygotuj się na bardzo trudny czas. Zanim nadejdzie poczucie ulgi i oczyszczenia po toksycznej relacji z partnerem, czeka Cię wiele trudnych chwil. W tym czasie dobrze byłoby korzystać z pomocy psychologa. Nie wstydź się rozmawiać z przyjaciółmi o tym, co Cię spotkało. O ile to możliwe, postaraj się rozstać z partnerem w zgodzie- nawet jeśli Wasza wspólna droga dobiegła końca, z jakiegoś powodu dawno temu zostałaś przecież jego żoną... Nie duś w sobie negatywnych emocji, które uniemożliwią Ci własny rozwój i odbiorą szansę na szczęśliwe życie w przyszłości.

Zdjęcie: iStock Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 06.01.2017 (aktualizacja: 2017-01-06)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×