Toksyczny związek? Nie, dziękuję!

Jeśli się tu znalazłaś, najprawdopodobniej zastanawiasz się, czy jesteś w toksycznym związku. Istnieją również pewne szanse, że już to wiesz i wyczuwasz, że między Tobą a Twoim partnerem jest coś nie tak. Chcesz wyrwać się z tej dziwnej relacji. Przeczytaj o znakach, które mogą świadczyć o tym, że Twój partner jest toksycznym facetem.

iStock-530919520 (1).jpg

Wykorzystywanie

Ten znak może wydawać się oczywisty. Jednak w przypadku toksycznego partnera, nie musi być to wykorzystywanie fizyczne. Może również przybrać formę znęcania psychicznego, werbalnego, emocjonalnego i finansowego. Jeśli Twój partner, w jakikolwiek sposób traktuje Cię okrutnie, jest to nadużycie! Oczywiście, każdy ma złe dni i może stracić panowanie na sobą, ale istnieje ogromna różnica między osobą wrażającą gniew a osobą okrutną i wykorzystującą.

Duże i małe kłamstwa

Trwanie w kłamliwej relacji jest super toksyczne. Po pewnym czasie nie kłamie już tylko osoba, która się nad Tobą znęca, ale także Ty. Ze strachu. Ludzie kłamią, ponieważ boją się zostać sami, a toksyczni partnerzy wykorzystują kłamstwo również do manipulacji sytuacjami i drugim człowiekiem. Tak czy inaczej, uważaj. Na kłamstwie jeszcze nigdy, nikomu nie udało się zbudować nic dobrego.

Zazdrość kontrolowana

Jest jasnym czerwonym światłem, że powinnaś jak najszybciej ewakuować się z tej relacji. Jeśli Twój partner wciąż jest irracjonalnie zazdrosny bez powodu, najprawdopodobniej czuje, że nie ma nad Tobą kontroli. Jeśli zaś Ty czujesz się zazdrosna, sprawdź, czy celowo Cię do tego nie inspiruje. To domena emocjonalnych manipulatorów.

Sterowanie

Jest to popularna taktyka pasywno-agresywnego człowieka. Jeśli celowo wielokrotnie pozbawia Cię seksu, czułości lub pieniędzy to jeden ze sposobów manipulowania. To kara, a miłość powinna być bezinteresowna! Takie niezdrowe zachowanie wynika z niedojrzałości i braku umiejętności komunikowania własnych emocji. Uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Niesubtelne osobiste żarty

Często podparte słowami, „ja tylko żartowałem”. Ludzie, którzy mają możliwość obserwacji takich poniżających prztyczków, zazwyczaj są zniesmaczeni, ale nie dają po sobie poznać, aby coś było nie tak. Jeśli sytuacja jest wręcz odwrotna, a toksyczny mężczyzna zostanie przyłapany i odważny, szczery obserwator zwróci mu uwagę, że gra nie fair, szybko przebiera swoje docinki w konstruktywną krytykę. Ciężko się do nich odnieść, ponieważ są skrzętnie ukrywane, nie tylko przez kłamstwa, ale i urok toksycznego partnera.

POD KONTROLĄ

Czy Twój partner stara się kontrolować z kim się widujesz, co jesz lub jak się ubierasz? To on namówił Cię do zrzucenia kilku zbędnych kilogramów? Kobieto, uciekaj! Jesteś dorosła i wystarczająco silna, aby samodzielnie podejmować decyzje dotyczące wszystkich powyżej wymienionych sytuacji! W związku kobieta powinna czuć, że jest sobą, a nie tylko edytowaną wersją siebie.

SZALEŃSTWO

Jeśli czujesz, że Twój partner sprawia, że zaczynasz wariować lub kwestionować własną wersję rzeczywistości na jego korzyść, nie powinnaś się dłużej zastanawiać. Toksyczni partnerzy, nawet Ci, którzy zostaną przyłapani na kłamstwie, potrafią tak manipulować sytuacją, abyś to Ty czuła się jak kat znęcający się nad ofiarą. 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Czwartek 08.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-08)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×