Uniknij nieuniknionego, czyli jak załagodzić najczęstsze kłótnie świąteczne

Wyobrażając sobie święta, z pewnością myślisz o ślicznie udekorowanym domu, pięknie przystrojonej choince, syto zastawionym wigilijnym stole oraz upominkach, które uszczęśliwiają Twoich bliskich. W snuciu tych pięknych planów warto choć przez jedną chwilę pomyśleć o tym, co zrobić, aby plany te mogły być faktycznie zrealizowane i niezepsute rodzinnymi kłótniami. Przygotowałyśmy dla Ciebie listę najczęściej powtarzających się kłótni świątecznych, abyś mogła ich uniknąć lub być przygotowana na nieuniknione.

iStock-492002434 (1).jpg

Poglądy polityczne rodziny

Nie daj się wytrącić z równowagi! Dyskusje polityczne podczas spotkań rodzinnych są nieuniknione, chyba że w domu panuje zasada, aby przed każdym świętem zostawiać poglądy przed drzwiami. Zanim święta rozpoczną się na dobre, przemyśl gotowe odpowiedzi, których będziesz używała, kiedy poczujesz, że tornado zaczyna się zbliżać.

Budżet

Różnica między Waszymi planami dotyczącymi wydatków na pewno jest kolosalna. Każdego roku... Zatem rozmowa wydaje się nieunikniona. Zaplanujcie wspólnie dobrze funkcjonujący system budżetu świątecznego, w którego skład wchodzą nie tylko prezenty, ale także zdobienie mieszkania, jedzenie, przyjęcia oraz podróżowanie. W przeciwnym razie, zamiast całować się pod jemiołą, resztę świątecznego sezonu spędzicie na kłóceniu się o pieniądze.

Czas spędzony razem

To chyba najczęstsza przyczyna świątecznych kłótni. Podczas Świąt Bożego Narodzenia spędza się wyjątkowo dużo czasu ze swoją drugą połówką lub odwrotnie. Z powodu innych lokalizacji, w których mieszkają Wasze rodziny, choć chcielibyście, nie spędzacie go ze sobą w ogóle. Doceniajcie każdą wspólnie spędzoną chwilę, ale nie obrażajcie się na swoich partnerów, jeśli nie ma ich zbyt wiele. Zależy Wam na sobie, dlatego warto już przed świętami ustalić odpowiedni grafik i ściśle się go trzymać. Nawet jeśli będzie wymagało to skomplikowanej strategii.

Podział listy obowiązków

Święta to nie tylko przyjemności. Miła atmosfera zależy również od pracy, którą rodzina wkłada w przygotowanie świąt. No właśnie - rodzina! Bez względu na wszystko, nie może być tak, że jedna osoba utknie przed kolacją wigilijną na 48 godzin w kuchni, po uprzednim posprzątaniu całego mieszkania. Podział obowiązków podczas tak uroczystych spotkań rodzinnych, jest niezwykle ważnym elementem. Porozmawiaj szczerze z partnerem i przygotujcie się wspólnie do zadbania o to, aby Wasze święta były perfekcyjne pod każdym względem. 

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Poniedziałek 12.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×