Zaufać ponownie...

Trzy miesiące temu rozstałam się z chłopakiem, z którym byłam cztery lata. Nie potrafię już zaufać żadnemu mężczyźnie. Czy są sposoby, aby to zmienić?

Zaufać ponownie...

Zaufać ponownie...


Przede wszystkim warto dać sobie jeszcze odrobinę czasu na dojście do siebie. Dojście do siebie po zakończonym związku może wymagać pewnego przystosowania.

Jeśli chodzi o brak zaufania, nie podaje Pani szczegółów, więc trudno mi tu podać precyzyjną odpowiedź. Czy chodzi o lęk przed zdradą partnera? O to, że będzie coś ukrywał, np. zamiłowanie do hazardu albo nietypowe i niemożliwe do zaakceptowania dla Pani upodobania seksualne? Czy może jeszcze o coś innego? Przy tak ogólnym pytaniu trudno udzielić konkretnej odpowiedzi, nie chciałbym też schodzić do poziomu truizmów w stylu „uwierz, że faceci mogą być inni.” Takie sformułowania brzmią dobrze w kolorowej prasie, ale niespecjalnie pomagają.

Co więc zostaje? Z praktycznych ćwiczeń proponowałbym zastanowienie się nad tym, co u byłego partnera mogło sugerować jakieś problemy. Jeśli znajdziesz takie sygnały, zyskasz poczucie większej kontroli na przyszłość i łatwiej Ci będzie zaufać - będziesz po prostu wiedzieć na co uważać. Drugim ćwiczeniem, które bym Ci zaproponował byłoby wybranie się w wyobraźni w przyszłość, do momentu w którym jednak zdecydowałaś się zaufać i przyjrzenie się temu, co takiego się stało, że mogłaś to zaufanie odzyskać. To da Ci plan działania, który będziesz mogła wykorzystać by odzyskać zaufanie.

Jeśli problem będzie uparcie trwał, warto też pomyśleć nad psychoterapią – służy ona m.in. radzeniu sobie właśnie z takimi kwestiami.

Artur Król
Psycholog, coach, trener
Autor m.in. "Pewność siebie" i "Talent nie istnieje"
changemakers_logo2.jpg

Dodał(a): Katarzyna Kowalewska , Czwartek 16.08.2012 (aktualizacja: 2012-08-16)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×