Zobacz, co dzieje się z Twoim ciałem, kiedy kłócisz się z partnerem

Nie ma nic bardziej frustrującego niż nieustanne kłótnie z partnerem. Większość z nas unika konfliktu, ale ten często wydaje się nieunikniony. Zwłaszcza gdy w mieszkaniu rosną góry porozrzucanych skarpetek i sterty brudnych naczyń. Wyczerpanie spowodowane kłótniami wykracza daleko poza zdrowe emocje. Zobacz, co się dzieje z Twoim ciałem, kiedy wciąż nie przestajecie walczyć.

iStock-491388718.jpg

Waleczny organizm

Za każdym razem, kiedy przyjmujesz defensywną postawę w Twoim organizmie rośnie napięcie. Poczucie zaufania i szacunku w związku to jego podstawowe elementy. Kiedy jedno z partnerów, w nieprzyjemny sposób, zarzuca drugiemu, że niepotrzebnie wydał pieniądze, uczucie konieczności ochrony, budzi kaskadę emocji. Kłótnie z najbliższymi aktywują system walki, który pobudza ciało do reagowania lub ucieczki. Wzrasta ciśnienie krwi, tętno i częstotliwość oddychania. Psychologicznie Twoje ciało czuje, że atakuje. Co więcej, często nie słyszymy własnych argumentów, dlatego podczas kłótni, znalezienie rozwiązania problemu, jest praktycznie niemożliwe.

Nie jesteś w stanie myśleć jasno

Uczucie złości i zdenerwowania mogą sprawiać, że czujesz się nieco irracjonalnie. Wiesz, że nie widzisz tej sytuacji wyraźnie, ale nie ma to dla Ciebie większego znaczenia. Kłótnie powodują, że w mózgu uruchamiają się sygnały świadczące o niebezpieczeństwie, a to z kolei blokuje zdolność przyjmowania nowych informacji. Mózg jest zainteresowany wyłącznie zarządzeniem sytuacji i koniecznością podjęcia decyzji o ucieczce, walce lub zamrożeniu. Jeśli czujesz, że nie słyszysz tego, co mówi do Ciebie partner, weź kilka głębokich oddechów, usiądź i napij się wody.

Możesz się rozchorować

Przewlekły stres może powodować ogromne obciążenie organizmu. Osłabia zdolność systemu odpornościowego do skutecznego zwalczania choroby. Jeśli czujesz się źle z powodu nieustających kłótni, poproś partnera o wyrozumiałość, ponieważ to ogromne zagrożenie dla Twojego zdrowia.

hormon stresu

Kiedy Twój mózg czuje się atakowany zalewa organizm kortyzolem, aby go chronić. Ten hormon stresu jest uwalniany z przysadki mózgowej i opływa ciało dopóki nie uzna, że zagrożenie zniknęło. Do tego momentu możesz odczuwać bóle i zawroty głowy, napięcie mięśni, kołatanie serca, pocenie się, nerwowość, pobudzenie, niepokój i inne fizjologiczne objawy stresu.

Zdjęcie: iStock


Dodał(a): Małgorzata Rosiak , Niedziela 09.04.2017 (aktualizacja: 2017-04-09)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×