Randki w realu i wirtualu

W obecnych czasach randkowanie rozpatrywać można w dwóch formach. Pierwsza to ta praktykowana przez naszych rodziców i dziadków, druga to coraz bardziej popularne randkowanie w sieci. Wybór formy jest kwestią indywidualną. Jedni wolą tradycyjne metody, licząc, że spotkają swoją drugą połówkę w pracy, na ulicy. Drudzy idąc wraz z postępem techniki, logują się na portalach randkowych i dobierają osobę spełniającą ich kryteria.

Randki w realu i wirtualu


Obie te metody są skuteczne jednak różnią się w sprawach organizacyjnych. Randkowanie tradycyjne ma to do siebie, że wszystkie spotkania odbywają się w realnym świecie.  Dla wielu osób kwestią sporną jest moment umawiania się na spotkanie.

Dawniej jedynie mężczyzna mógł zainicjować spotkanie. Jednak w dobie równouprawnień za właściwe uznaje się również, gdy to kobieta wychodzi z inicjatywą. Według wyników badań OBOP, 60%  Polaków nie ma nic przeciwko, żeby spotkanie zapoczątkowała płeć piękna.

Pierwsze spotkania nie należą do łatwych. Owiane są niepewnością, pewnym niepokojem. Chcąc najlepiej zaprezentować się przed drugą osobą, wkładamy wiele starań, aby spotkanie przebiegało bez nieprzyjemności i zakończyło się dłuższą znajomością.

W początkowej fazie osoby koncentrują się na atrakcyjności fizycznej. Według psychologa ewolucyjnego Davida Bussa, mężczyźni preferują partnerki o typowo kobiecych cechach. Zwracają uwagę na  piersi, talię, zdrową cerę, są to między innymi determinanty zdrowia. Kobiety u mężczyzn cenią między innymi symetryczną budowę ciała i wysportowaną sylwetkę.

Dopiero po wstępnej ocenie cech zewnętrznych, następuje wzajemna wymiana informacji o zainteresowaniach, wartościach. Jeśli pojawią się cechy wspólne i odkrywamy podobieństwo na licznych płaszczyznach życia, wówczas jest szansa na rozwój znajomości.

Dzieje się tak dlatego, gdyż bardziej lubimy osoby o podobnych postawach do naszych, chętniej z nimi nawiązujemy i utrzymujemy kontakty. Wykształca się  wówczas bezpieczne  podłoże do tego, aby móc wchodzić  na coraz bardziej intymne rozmowy. Z czasem poznawania się dochodzi do zaangażowania seksualnego.

Inaczej wygląda randkowanie odbywające się przed monitorem komputera. Dawniej taka forma zawierania znajomości była przypisana osobom mało atrakcyjnym, z kompleksami. Przestało to dotyczyć tej grupy osób, obecnie korzystają z tej formy miliony ludzi na świecie, a portali randkowych i użytkowników ciągle przybywa.

Dla wielu to wygodny sposób na szybkie znalezienie partnera bądź partnerki. Mając pewne oczekiwania wobec drugiej osoby z łatwością wyszukamy te kryteria, które są dla nas najbardziej pożądane.

Internet jest miejscem, gdzie możemy być anonimowi, a to sprawia, że chętniej przełamujemy bariery komunikacyjne, jesteśmy bardziej śmiali i skorzy do rozmów na każdy temat. W tym przypadku w grę wchodzi duży stopień manipulacji. Używając klawiatury do komunikacji, nie pokazujemy prawdziwych uczuć tylko emotikony.

W sieci czyha niestety wiele innych niebezpieczeństw. Może okazać się, że profil osoby na portalu i informacje jej przypisane, mogą odbiegać  od rzeczywistości. To są właśnie te pułapki. Warto być czujnym i nie angażować się zbyt szybko emocjonalnie z osobą,  która w stu procentach spełnia nasze oczekiwania.

Każdy użytkownik ma na celu przyciągnąć uwagę innych, dlatego pokazuje siebie z najlepszej strony. W opisie umieszcza cechy, które dobrze się sprzedają, a zdjęcia poddaje obróbce, by ukryć mankamenty.

Sytuacje takie nie będą  miały miejsca w przypadku tradycyjnego randkowania.  Jest o tyle bezpieczne, że mamy bezpośredni kontakt z osobą od samego początku.  Dlatego warto zachować zdrowy rozsądek i  każdą rozpoczętą znajomość w Internecie  przenosić jak najszybciej do świata realnego. Tylko wtedy będziemy mogli ocenić, czy dany kandydat jest faktycznie tak inteligentny, dowcipny, szczery do rozmów oraz atrakcyjny, jak przedstawia jego profil na portalu randkowym.  

Tekst: Małgorzata Borkowska
Źródło: MilionKobiet.pl

Przeczytaj również:

Daję Ci PIN do mojej duszy
Miłość z profilu

.

Dodał(a): Karolina Czaja , Poniedziałek 17.10.2011 (aktualizacja: 2011-10-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (4)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
rendus
Nigdy nie randkowałam przez sieć, wolę real
Dodano: 2011-11-04 20:35:32 Zgłoś nadużycie
passionfruit
A ja jestem tradycjonalistką
Dodano: 2011-10-17 21:58:48 Zgłoś nadużycie
paula2509
też tak szukałam;D
Dodano: 2011-10-17 17:13:59 Zgłoś nadużycie
damianultras
internet jest już przeżytkiem, można go wykorzystywać ale ta strona jest jedną z najfajniejszych w sieci. Randkowanie w świeci to ułuda, zwłaszcza kobity tam kolorują siebie. Znaleźć kogoś uczciwego z duszą w sercu można tylko z panem Bogiem.
Dodano: 2011-10-17 15:04:46 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×