Rodzice wchodzą do sieci

Kiedy w mieszkaniu jest jakaś awaria, twoja mama szuka namiarów na fachowca w starej książce telefonicznej albo dzwoni do znajomych. Jak przekonać ją, że lepiej skorzystać z internetu?

Rodzice wchodzą do sieci

Trochę się irytujesz, gdy po raz kolejny musisz w sieci zamówić mamie lub tacie numerek do lekarza, sprawdzić prognozę pogody, trudne hasło z krzyżówki, odebrać zdjęcia od przyjaciółki z Kanady i je wydrukować. Twoi rodzice należą do ogromnej rzeszy osób (aż 6 milionów!), które nie potrafią korzystać z dobrodziejstw cyfrowego świata, przede wszystkim z internetu. W większości są to ludzie starsi – między 55. a 64. rokiem życia. Nie ukrywajmy – świat przenosi się do wirtualu. Dlatego dobrze jest mamę, tatę, ciocię czy babcię również wprowadzić do sieci. I raczej ty musisz to zrobić, nie licz, że sami podejmą wyzwanie. Jak wynika z raportu "Dojrzałość w sieci", opracowanego na zlecenie UPC Polska, osoby po pięćdziesiątce uczą się obsługi komputera i surfowania w necie najczęściej od swoich dzieci.

Era cyfrowa

Dlaczego starsi ludzie boją się komputera jak ognia? Z paru przyczyn. Przede wszystkim to dla nich nowość. Mogą też mieć trudności ze zrozumieniem działania systemu operacyjnego: co to są pliki, foldery, dokumenty, jak są poukładane, jak do nich docierać? Pojęcie tego wymaga umiejętności abstrakcyjnego myślenia, a nie każdy takie kompetencje posiada. Twoja mama może się też obawiać, że coś zepsuje, zniszczy. Ten lęk pogłębiają pretensje: że nie tak wyłączyła komputer (zamiast użyć komendy po prostu wcisnęła przycisk) czy coś niechcący pozmieniała na pulpicie. Poza tym starsi ludzie często uważają, że internet, komputery są dla młodych. Chcieliby mieć święty spokój. Trudno im zaakceptować fakt, że dziś żyjemy w społeczeństwie, które uczy się całe życie. Do tego era cyfrowa zmieniła sposób postrzegania przez ludzi rzeczywistości i przyswajania informacji.

Sieć to miejsce dla tych, którzy mają podzielną uwagę, potrafią natychmiast eliminować bodźce zakłócające, np. reklamy, by skupić się na meritum sprawy. Starsza osoba, wchodząc na stronę portalu internetowego, poczuje się bombardowana obrazami, nie będzie umiała się skoncentrować. Może też mieć problemy wynikające z gorszej niż u młodych psychomotoryki: czasem dwukrotne szybkie kliknięcie bywa przeszkodą trudną do pokonania, nie mówiąc już o śledzeniu malutkich liter na ekranie.


Dodał(a): Marta Śliwińska , Poniedziałek 05.09.2011 (aktualizacja: 2011-09-05)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
paula2509
mój tata sam sie nauczył obsługi komputera
Dodano: 2011-09-06 15:27:55 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×