Czym jest kompleks Elektry i jak się objawia?

Syndrom, który może mieć wpływ na całe życie, dotyczy prawie każdej dziewczynki!

ojcieccorka.jpg

Kompleks Elektry dotyka prawie każdą dziewczynkę w wieku od trzech do sześciu lat. Nazwa przypadłości wywodzi się z mitologii - Elektra, córka Agamemnona, nakłaniała brata do zabicia matki w celu pomszczenia zamordowanego przez nią ojca. Jednym słowem, kompleks Elektry oznacza naturalną zazdrość córki o matkę. W większości przypadków stanowi to pozytywny bodziec do naśladowania zachowań matki. Nieświadomie każda dziewczynka chce w ten sposób zdobyć uznanie i miłość swojego taty.

Najczęstszy skutek występowania syndromu Elektry to zazwyczaj słabe ukształtowanie superego, czyli części struktury osobowości odpowiedzialnej za moralność. Syndrom ten bardzo często stanowi także główny powód trudności w nawiązaniu więzi między matką i córką. Dlatego właśnie małej dziewczynce łatwiej zaprzyjaźnić się z tatą niż z mamą. Z reguły fascynacja ojcem mija, jednak to on pozostaje największym przyjacielem dziecka.

Bycie "córeczką tatusia" ma ogromny wpływ na dorosłe życie, zwłaszcza jeśli ojcu brakuje zdolności wychowawczych. "Zakochana" w nim córka idealizuje go i nie widzi, jakim tak naprawdę jest partnerem, za to szuka sobie męża podobnego do niego. Okazuje się jednak, że taki ideał nie istnieje, co powoduje kolejne rozczarowania. Jeśli ojciec poświęca córce zbyt dużo uwagi, idealizuje ją i daje do zrozumienia, że jest lepsza od innych, nigdy nie będzie miała ona okazji przekonać się, kim tak naprawdę jest. Jak tego uniknąć?

Postaraj się być żywo obecna na każdym etapie życia córki. Nie zawsze musi się między Wami układać, jednak córka powinna wiedzieć, że może na Ciebie liczyć w każdej trudnej sytuacji. 

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 29.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-29)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×