Niedojrzałe emocjonalnie rodzicielstwo krzywdzi dziecko bardziej niż myślimy... Po czym je poznać?

Na czym opiera się więź dzieci i niegotowych do swojej roli rodziców?

niedojrzaleemocjo.jpg

Odpowiedzialne rodzicielstwo to nie tylko umiejętność spełnienia wszystkich potrzeb materialnych dziecka. Niekiedy zdarza się, że rodzice, niegotowi do swojej roli, obarczają dziecko własnymi problemami, przez co następuje przemieszanie ról- dziecko zaczyna czuć się odpowiedzialne za rodzica, co powoduje ogromne poczucie winy. Jest to przyczyną powstania u dziecka emocjonalnego bagażu na przyszłość. To największa krzywda, jaką możemy wyrządzić drugiej osobie. Po czym rozpoznać niedojrzałość emocjonalną? Istnieją przynajmniej 4 objawy.

Brak poczucia odpowiedzialności

Rodzice niedojrzali emocjonalnie swoje obowiązki zazwyczaj sprowadzają do "tu i teraz", nie zastanawiając się nad przyszłością dziecka. Opieka nad maluchem jest dla nich ogromnym wyzwaniem, głównie ze względu na to, że sami jej potrzebują. Zwykle mają wielkie oczekiwania w stosunku do całego otoczenia, zapominając o sobie.

Brak planu na życie

Emocjonalni nastolatkowie każdą decyzję podejmują spontanicznie, bardzo często improwizując. Prowadzi to zazwyczaj do tego, że z tarapatów ratują ich rodzice lub znajomi. Dziecko niedojrzałych rodziców nie wie, czego może się po nich spodziewać- ciągłe zmiany decyzji często wiążą się z huśtawką nastrojów.

Niewielka dojrzałość uczuciowa 

Niedojrzali rodzice zwykle nie są w stanie znaleźć szczęścia w jednej, stałej relacji. Poszukują nowych doświadczeń, które niekiedy sami postanawiają zakończyć. Nienauczeni miłości, nie są w stanie przekazać jej dziecku. Dzieje się na odwrót- to własnie maluch uczy ich prawidłowych odruchów.

Brak silnej woli

Zdecydowanie to jedna z cech dorosłego człowieka. Niedojrzali rodzice nie potrafią powiedzieć "nie"- dotyczy to nie tylko ich otoczenia, ale i dziecka. Prędzej czy później takie podejście prowadzi do sytuacji, kiedy to dziecko przejmuje kontrolę nad zasadami panującymi w domu.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Piątek 23.06.2017 (aktualizacja: 2017-06-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×