Rozstanie: jak rozmawiać o nim z dzieckiem?

Rozstanie jest trudne dla Was obojga, ale kiedy dotyczy również Waszego dziecka, mimo wszystko musicie znaleźć w sobie wiele siły i spokoju. Jak przeprowadzić najtrudniejszą rozmowę w życiu?

kłótnia rodziców.jpg

Dla Twojego dziecka prawdziwy dom to ten, w którym jesteście wszyscy razem. Mimo to, kiedy małżeństwo się rozpada, nie warto pozostawać w nim dla dobra malucha. Nawet jeśli teraz trudno będzie mu się pogodzić z tak przykrą zmianą, w przyszłości ważniejsze będzie dla niego szczęście mamy i taty- nawet jeśli dojdziecie do niego osobno. Zanim zaczniesz rozmowę o rozstaniu, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych spraw. Oto one:

Emocje

Pozwól dziecku przeżyć trudny moment w taki sposób, jaki jest dla niego najlepszy. Postaraj się nie odcinać dziecka od negatywnych emocji, takich jak smutek, rozczarowanie, a nawet gniew. Ma do nich prawo, tak samo jak Wy. Uwolnienie prawdziwych uczuć w takiej sytuacji jest bardzo ważne- ich skrywanie może mieć opłakane skutki w przyszłości.

Uwolnienie od poczucia winy

Mimo że to nieprawda, dziecko będzie myślało, że jest w pewien sposób odpowiedzialne za rozpad rodziny. Postaraj się uświadomić mu, że Twoja relacja z partnerem jest odrębną kwestią. Nie mów również złych rzeczy na temat swojego partnera- dziecko jet za małe, aby opowiedzieć się po stronie któregoś z Was. Nie możesz wymagać od niego takich wyborów. 

Bliskość

Rozmowę o rozstaniu powinniście przeprowadzić we dwoje. Bez względu na to, z czyjej winy doszło do takiej sytuacji, dziecko powinno mieć świadomość, że w jego kontaktach z rodzicami nic się nie zmieni. W trudnych dla malucha momentach lepiej powstrzymać emocję i choć na chwilę zapomnieć o konflikcie.

Sposób komunikacji

To, w jaki sposób przeprowadzisz rozmowę, powinno być w pełni dopasowane do wieku malucha. Nie musisz wyjaśniać mu wszystkich szczegółów (których i tak nie zrozumie). Bądź na tyle szczera, na ile możesz, jednak nie mów dziecku o sprawach, które go bezpośrednio nie dotyczą.

Towarzystwo

W czasie, kiedy jesteście skupieni na przeżywaniu rozstania, w najbliższym otoczeniu dziecka powinien znaleźć się ktoś, komu bezgranicznie ufa. Może to być babcia, ciocia czy niania. Nawet jeśli maluch nie daje Ci tego odczuć, prawdopodobnie brakuje mu poczucia bezpieczeństwa.

Zdjęcie: iStock 


Dodał(a): Alicja Bartosiak , Poniedziałek 07.08.2017 (aktualizacja: 2017-08-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×