Zaprzyjaźnij się z sąsiadem

Dobre stosunki z sąsiadami to podstawa harmonijnego życia w społeczności. Sąsiedzi, z którymi żyje się w przyjaźni, potrafią być niezastąpieni. Pożyczą cukier, przypilnują dzieci, odbiorą paczkę od listonosza i nakarmią kota, dlatego o przyjacielską relację warto zadbać tuż po przeprowadzce do nowego miejsca.

sąsiedzi.jpg

W latach '80. nie do pomyślenia było mieszkać z kimś obcym przez ścianę. Przyjaźnie nawiązywane między ludźmi mieszkającymi w blokach były na porządku dziennym. Dzisiaj coraz częściej sąsiedzi są sobie zupełnie obcy. Zwłaszcza w dużych miastach, więzi między ludźmi osłabiły się i nastąpił wielki proces izolacji.

PIERWSZY GEST

Najtrudniejszy pierwszy krok, ale pamiętaj, że twoi sąsiedzi to też ludzie i na pewno z szacunkiem odbiorą nawet najdrobniejszy gest. Spraw im przyjemność i upiecz ciasto, które wręczysz im podczas pierwszego przywitania. Nie warto izolować się od ludzi, którzy mieszkają po sąsiedzku. Zdrowa relacja z sąsiadami sprawi, że będziesz czuła się lepiej we własnym otoczeniu.

POMOCNA DŁOŃ

Dla osób nieśmiałych problemem może okazać się wyjście naprzeciw nieznajomej osobie, ale by nawiązać kontakt ze swoim sąsiadem, można po prostu serdecznie wskazać na gotowość do pomocy w potrzebie. Przy okazji spotkania w windzie pokaż, że jesteś gotowa wspierać ich w trudnych sytuacjach. Włamania czy zalania mieszkania, zdarzają się nawet najbardziej przezornym ludziom. Wyciągnięta pomocna dłoń na pewno okaże się sukcesem w nawiązaniu pozytywnych relacji z sąsiadami.

DZIEŃ SĄSIADA

Europejska federacja dla lokalnej społeczności, obserwując stosunki między sąsiadami, ustanowiła Dzień Sąsiada. Jest obchodzony w ostatni wtorek maja każdego roku. Coraz więcej miast i miasteczek przyłącza się do tego projektu. Wspólne świętowanie tego dnia i organizowane przez miasto obchody to dobry czas, aby lepiej poznać ludzi, którzy nas otaczają.

WOJNA KALORYFEROWA

Być może od razu trafiłaś na sąsiadów, którzy zamknęli ci drzwi przed nosem, są wścibscy i na każdy szept reagują podniesieniem "alarmu kaloryferowego". Pamiętaj, że nawet z najgorszej sytuacji można wyjść obronną ręką. Nie daj się sprowokować, nie włączaj się do niepotrzebnej wojny. Nie ma sensu spędzać każdego dnia, zastanawiając się, jak uprzykrzyć sąsiadom życie lub jak skutecznie ominąć ich na klatce schodowej. Bądź ponad tym i pamiętaj, że dążysz do spokojnego życia w zdrowym otoczeniu. Mimo wszystko spróbuj się z nimi zaprzyjaźnić. Zaproponuj spacer lub wspólną kolację. Na pewno ich do siebie przekonasz!

Zdjęcie: Istock


Dodał(a): Zosia Brzezicka , Czwartek 04.08.2016 (aktualizacja: 2016-08-04)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×
  • Bezpiecznie na naszej ulicy

    Twój dom nie może być jak twierdza na morzu zagrożeń. Powinnaś móc bez lęku wyjść po zmroku na ulicę, nie bać się o dziecko, które wraca do domu. To jest możliwe, ale nie zrobi się… czytaj więcej

  • W jednym stali domu

    Kiedyś sąsiedzi pożyczali sobie cukier, razem spędzali wolny czas. To byli Sąsiedzi przez duże "S". Dzisiaj coraz częściej nie mamy pojęcia, kto mieszka za drzwiami obok. Szkoda, bo taki… czytaj więcej