Rywalizacja z koleżankami z pracy

Od jakiegoś czasu zaczęłam porównywać się z innymi dziewczynami z mojej firmy i doszłam do wniosku, że jestem od nich najmniej atrakcyjna i mądra. Czy to już poważny problem z samooceną? Gdzie powinnam szukać pomocy?

Rywalizacja z koleżankami z pracy

Rywalizacja z koleżankami z pracy


Porównuje się Pani z innymi, a wynik tych porównań jest dla Pani bardzo krzywdzący. Zastanawia się Pani czy jest to kwestia zbyt niskiej samooceny. Rzeczywiście, ciągłe porównywanie się i widzenie siebie w ciemnych barwach jest bardzo poważną przesłanką pozwalającą przypuszczać, że ma się zaniżoną samoocenę. Nie jest możliwe przecież, że ktoś jest we wszystkim słabszy czy gorszy. W związku z tym bardzo się cieszę, że zastanawia się Pani nad poszukaniem pomocy.

Jak budować pozytywną samoocenę?

Istnieją dwie możliwości, by zmienić podejście do siebie: można albo popracować nad tym samemu z jakimś dobrym podręcznikiem, albo podjąć pracę nad widzeniem siebie z psychologiem.

Obecnie na rynku jest dostępnych sporo pozycji, które mogą być pomocne w zmienianiu obrazu siebie. Dobry podręcznik nie powinien być infantylny, ale powinien być także napisany w zrozumiały sposób. Książka powinna zawierać ćwiczenia pozwalające dojść źródeł niskiej samooceny, propozycje eksperymentów na bardziej obiektywne przyjrzenie się sobie oraz konkretne zadania ukazujące mocne strony czytelnika.

TEST: Jaka jest Twoja samoocena?

Druga możliwość to podjęcie pracy z psychologiem. Z pomocy psychologa może skorzystać Pani prywatnie, państwowo (coraz częściej psycholodzy pracują w przychodniach lub ich gabinety mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia) lub bezpłatnie w organizacjach pozarządowych. Przy wyborze specjalisty warto kierować się jego wykształceniem, opinią innych klientów (jeśli jest to możliwe) lub wiedza jaką prezentuje na przykład na swojej stronie internetowej. Najważniejsze jest jednak, by w kontakcie z psychologiem czuła się Pani swobodnie i bezpiecznie.

Firmowym szczurkom mówimy NIE!

Firmowym szczurkom mówimy NIE!

Mam szczerą nadzieję, że podejmie Pani kroki w kierunku zmiany postrzegania siebie. Uważam, że naprawdę warto zrobić to dla siebie.
Marta Kołacka
Ekspert MilionKobiet.pl

Marta Kołacka

seksuolog, psycholog
Dodał(a): Emilia Czaczkowska-Bołtromiuk , Poniedziałek 03.09.2012 (aktualizacja: 2012-08-31)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (1)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
Anonim
Jako kobieta stwierdzam ,że lepiej pracuje się z mężczyznami,kobiety jak kobiety o wszystko zazdrosne...
Dodano: 2012-09-24 21:04:26 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×