Sama czy samotna?

Jeśli wybrałaś życie w pojedynkę, pewnie nieraz słyszałaś pytanie: "Czy nie czujesz się samotna?”. A ty? Przede wszystkim czujesz się w obowiązku natychmiast wytłumaczyć: , "Nie jestem samotna, mam rodziców, przyjaciół, no i zawsze mogę kupić sobie psa". A tymczasem samotność przytrafia się każdemu z nas, nawet jeśli jesteśmy otoczeni chmarą ludzi. Bycie wyłącznie we własnym towarzystwie, od czasu do czasu, to ważna lekcja, z której warto skorzystać.

Sama czy samotna?


- Muszę być wierna jedynej osobie, którą kocham, czyli… sobie – mówi Samantha, jedna z bohaterek kultowego serialu: , "Seks w wielkim mieście". Muszę, bo tak się ułożyło moje życie, że jestem sama? A może jest to mój świadomy wybór? Zdaniem psychologów, chęć do życia w duecie jest bardziej naturalna niż życie solo, w końcu jesteśmy istotami stadnymi. I nie chodzi wyłącznie o czynnik ekonomiczny, bo ten ma coraz mniejsze znaczenie. Jesteśmy ambitne, niezależne, potrafimy zatankować samochód, wymienić żarówkę i zarobić na własne utrzymanie.

W naszym kraju, jak wynika ze statystyk, wśród 20 – 24 - latków, co druga kobieta i trzech na każdych z czterech mężczyzn jest stanu wolnego. Według badań Instytutu Pentor, aż 36% polskich nastolatków twierdzi, że najbardziej odpowiada im życie w pojedynkę, deklarując, że w najbliższych latach będą inwestować przede wszystkim w siebie. Zdaniem socjologów, jeszcze nigdy nie było na świecie tak wielu singli.

Jednak zgodnie z opinią publiczną: sama = samotna.
- Jestem samotna z wyboru – mówisz i widzisz oczy ze zdziwieniem wpatrzone w twoją twarz. Czy singielka musi być gorsza? Czy mężczyzna u boku jest wyznacznikiem normalności i szczęścia?

Każdej z nas potrzebne jest doświadczenie życia w pojedynkę, nie w izolacji, czy samotności, ale z możliwością doświadczenia samodzielnego życia. Bo to uczy nas niezależności i daje wolność. Zdaniem Jean-Claude Kaufmanna, francuskiego socjologa, jeśli chodzi o samotność, życie solo nie różni się wcale od życia we dwoje. Dla każdego z nas samotność jednego dnia jest świadomym wyborem, innego powodem do łez. Nawet w najbardziej udanym związku przytrafiają nam się chwile poczucia samotności, braku wsparcia czy niezrozumienia.  A bycie z kimś, tylko po to, by zagłuszyć lęk przed samotnością, nie jest dobrym wyborem.


Single przeżywają chwile samotności intensywniej, zadają sobie głębsze pytania egzystencjalne. A kiedy decydują się na związek, lepiej potrafią zadbać o swoje ,"ja" w stworzonym ",my".


1.    Samotność ma dwa oblicza.
Może być maską, pod którą ukrywasz: poczucie bycia nierozumianą, inną (lepszą/gorszą), lęk przed oceną, wstyd, niskie poczucie własnej wartości. Jeśli tak właśnie jest, uciekasz przed samotnością; do przyjaciół, w ramiona przypadkowych kochanków, w pracę, czy hobby.


Drugie oblicze samotności to samotność jako stan, który przytrafia się każdemu z nas.


2.    Prawdziwa chwila samotności to ważny moment zatrzymania się w biegu życia.
Okazja do wejścia we własne emocje, posłuchania swojego wewnętrznego głosu, możliwość poznania i zrozumienia samego siebie, czas na pobycie z samym sobą, okazja do odzyskania wewnętrznego spokoju i równowagi.


3.    Przeanalizuj swoje chwile samotności.
Co czujesz? Spokój, wyciszenie, radość, autentyczność? A co cię starszy w byciu samą ze sobą? Lęk, poczucie wewnętrznej pustki, obawa, że świat o tobie zapomni?


4.    Nie zaprzeczaj, że nigdy nie czujesz się samotna.
Bo to tak, jakbyś zapewniała, że nigdy nie czujesz smutku, złości czy przerażenia. Wszystkie pojawiające się emocje są twoje, wypieranie się którejkolwiek z nich to jak wyrzekanie się samej siebie.


5.    Akceptuj i celebruj swoje Ja-Solo.
Zasiadaj codziennie do nakrytego stołu, jedz dwudaniowy obiad, nie zadawalaj się jedzeniem na wynos. Nie przesiaduj do późna w pracy po to, by uciec przed samotnym wieczorem. Nie organizuj perfekcyjnych weekendów z lęku, że dopadnie cię samotność długiej niedzieli.  

Tekst: Ewa Klepacka, psycholog

Źródło: MilionKobiet.plDodał(a): Redakcja , Poniedziałek 28.03.2011 (aktualizacja: 2011-07-12)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze (5)

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.
EwaC
A jeśli samodzielność się znudzi, jest wiele sposobów, żeby to zmienić. Są przecież portale typu strefarandki.pl gdzie można spotkać osoby zdecydowane na stały związek
Dodano: 2013-06-24 05:48:40 Zgłoś nadużycie
Janette
Laski, cos gra na tej stronce www.torrentland.pl sprawdzie czekam na Was! :)
Dodano: 2011-09-18 14:17:06 Zgłoś nadużycie
Kara
Czasami ludzi dzieli tysiące mil choćby stali tuż przy sobie, więc lepiej zyc dla siebie samej niż dla kogoś z kim nie jest się szczęśliwym...
Dodano: 2011-08-24 19:26:15 Zgłoś nadużycie
kobieta
Ja wolę nieszczęście w samotności.
Dodano: 2011-07-29 18:42:05 Zgłoś nadużycie
nana27
Lepiej być nieszczęśliwą samotnie, niż nieszczęśliwą z kimś innym.
Dodano: 2011-06-14 20:13:05 Zgłoś nadużycie

Zobacz również

×