Skąd się bierze deja-vu?

Masz wrażenie, że przeżywasz daną sytuację drugi raz? Zobacz, jakie jest źródło deja-vu i kto jest na nie najbardziej podatny!

dejavu.jpg

Deja-vu pojawia się nagle i trwa zaledwie kilka sekund. Zazwyczaj podchodzimy do tego zjawiska krytycznie i wypieramy je. Myślimy, że to przecież niemożliwe, żeby dana sytuacja miała już kiedyś miejsce. Mimo że deja-vu to powszechne zjawisko i doświadczył go prawie każdy, nadal niewiele o nim wiadomo.

Badania przeprowadzone przez doktor Michelle Hook z Texas A&M Health Science Center College of Medicine wykazały, że deja-vu ma związek z przechowywaniem przez mózg naszych wspomnień. Niektóre części płata skroniowego rozpoznają konkretne zdarzenia i bliskie nam sytuacje. Naukowcy twierdzą, że deja-vu może łączyć się ze skrótem, który powstaje podczas wędrówki impulsów elektrycznych po mózgu. Nasz mózg tworzy obrazy świata przy niskim nakładzie pracy, dlatego jeśli zdarzy się iż pominie pewne sytuacje wywodzące się z pamięci krótkotrwałej, będziemy mieli wrażenie, że doświadczamy czegoś ponownie.


Winna dopamina

Według naukowców, najbardziej podatni na doświadczanie deja-vu są ludzie młodzi, pomiędzy 15 a 25 rokiem życia. Wtedy nasz mózg wytwarza najwięcej dopaminy. Dlatego właśnie kolejną dotkniętą tym zjawiskiem grupą są osoby chore na padaczkę, które zażywają leki podnoszące poziom dopaminy w organizmie.


Zdjęcie: iStock Dodał(a): Alicja Bartosiak , Środa 07.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-07)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×