Sposób na gadatliwą przyjaciółkę

Irytuje Cię, gdy Twoja koleżanka wciąż mówi o sobie i nie dopuszcza Cię do głosu? Dla niej liczą się przede wszystkim jej problemy i opowieści, którymi chce się z Tobą podzielić, ale rzadko przychodzi jej do głowy, by zapytać się co u Ciebie. Dowiedz się, jak poradzić sobie z gadatliwą przyjaciółką.

Sposób na gadatliwą przyjaciółkę

Sposób na gadatliwą przyjaciółkę

Nasze relacje z przyjaciółkami najczęściej się równoważą, tzn., że zarówno Ty jak i ona czujecie się dobrze w układzie, który tworzycie. Każda z Was czerpie z niego mniej więcej tyle samo, ile z siebie daje. Ta zasada dotyczy także rozmów. Jeżeli masz ochotę się wyżalić, powinnaś zostać wysłuchana przez swoją przyjaciółkę, a kiedy ona ma problem może oczekiwać od Ciebie tego samego. Niestety czasem trafiamy na osoby, które nie potrafią słuchać i spotykają się z nami jedynie po to, by mówić o sobie. Oto kilka sposobów na gadatliwą rozmówczynię:

Zacznij mówić pierwsza! Już w drzwiach przywitaj swoją koleżankę i powiedz jej co u Ciebie słychać. Gdy dasz jej wypowiedzieć się pierwszej, może się okazać, że tak zdominuje Wasze spotkanie, że nie będziesz miała możliwości zabrania głosu. Kiedy Ci przerwie, poczekaj, aż będzie brała oddech i znów spróbuj wciąć się w dyskusję. Twoje konsekwentne domaganie się uwagi powinno jej uzmysłowić, że przyjaźń to nie jest teatr jednego aktora.

Zastosuj pochlebstwa. Większość gadatliwych kobiet posiada cechy narcystyczne. Świetną zagrywką będzie zapewnienie przyjaciółki, że bardzo cenisz sobie jej zdanie. Opowiedz jej o tym co Ci leży na sercu, po to by mogła na ten temat wyrazić swoje zdanie. Koleżanka wysłucha Cię uważnie, ponieważ będzie chciała zabłysnąć oryginalną opinią.

Zmień obowiązujące reguły. Często relacje układają się w pewne wzorce. Osoby spokojne i ułożone przyciągają, te bardziej gadatliwe i pewne siebie. Zacznij od zerwania ze schematami spotkań. Jeżeli w każdy piątek umawiacie się na kawę, tym razem zaproś swoją koleżankę na spacer po parku. Będąc inicjatorką rewolucji chociaż na chwile staniesz w centrum uwagi. Wykorzystaj ten moment, by jasno wytłumaczyć przyjaciółce, że nie do końca odpowiada Ci, że to ona gra pierwsze skrzypce w Waszej relacji. Szczera rozmowa jest zawsze najlepsza na jakiekolwiek nieporozumienia.

Przypominaj jej o swojej obecności. Nawet jeśli jasno postawisz sprawę i powiesz koleżance, co Ci nie pasuje w Waszym układzie, ona i tak będzie o tym zapominała. Gaduły uwielbiają mówić o sobie, już taka ich natura. Gdy znów przerwie Ci Twoją wypowiedź, zaprotestuj. Wytłumacz jej, że ważne jest dla Ciebie, by najpierw ona wysłuchała co masz do powiedzenia, a później wrócicie do jej perypetii.Dodał(a): Martyna Matysiak , Piątek 17.08.2012 (aktualizacja: 2012-08-17)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×