Sprawdź, czy zagraża Ci syndrom Wendy!

Czym jest syndrom Wendy i dlaczego coraz częściej dotyka kobiety?

wendyy.jpg

Syndrom Wendy dotyczy bardzo wielu kobiet. Zazwyczaj objawia się ogromnym zaangażowaniem w kwestii dbania o najbliższych. Oczywiście, nie ma nic złego w troszczeniu się o drugą osobę, jednak w ten sposób bardzo łatwo zapomnieć o swoich podstawowych potrzebach.

Wendy to idealna partnerka dla Piotrusia Pana- bardzo często możesz mieć z nim do czynienia, zupełnie nie zdając sobie z tego sprawy. Mimo że Twój partner stara się jak może, wszystkie znaki wskazują na to, że najwyraźniej nie chce dorosnąć. Wiecznie szuka nowej pracy, zastanawia się, co zrobić ze swoim życiem, a przez to zapomina o codziennych obowiązkach- znasz to skądś? Jeżeli w takiej sytuacji starasz się wziąć na siebie wszystkie sprawy, aby w ten sposób pomóc Piotrusiowi dorosnąć, popełniasz ogromny błąd- po jakimś czasie staniesz się jedynie cieniem partnera.

Jak to rozpoznać? 

Co ciekawe, syndrom Wendy pojawia się bardzo stopniowo- na początku wyraża się w drobnej pomocy najbliższej osobie. Ciągłe uszczęśliwianie innych to jednak najprostszy sposób na porzucenie własnych marzeń. Osoby cierpiące na syndrom Wendy nie są w stanie przypomnieć sobie, co sprawia im największą radość- wydaje im się, że to właśnie niesienie pomocy innym stanowi cel ich życia.

Jednak niespełnione potrzeby prędzej czy później dają o sobie znać. Na początku pojawia się strach przed samotnością i momentem, w którym przestaniesz już być potrzebna. Później przychodzi uczucie frustracji i rozczarowania zastaną sytuacją- w głębi duszy chciałabyś, aby ktoś otoczył Cię opieką. To z kolei może dość szybko doprowadzić do depresji... Zwłaszcza, że prędzej czy później wyczerpiesz wszystkie swoje siły, a dalsze działanie dla innych stanie się kompulsywne. 

Oczywiście nie oznacza to, że nagle masz przestać troszczyć się o najbliższych Ci ludzi- po prostu postaraj się nie oddawać im wszystkiego, co masz. Nie zaniedbuj samej siebie i pamiętaj o własnych celach! Pamiętaj, że aby nieść szczęście innym, najpierw sama musisz być szczęśliwa.

Zdjęcie: iStock Dodał(a): Alicja Bartosiak , Czwartek 01.12.2016 (aktualizacja: 2016-12-01)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×