Technika odchodzenia z pracy- spalać za sobą most, czy nie?

Każdy pracownik w pewnym momencie zauważa, że praca dla dotychczasowej firmy nie przynosi mu już wyzwań. Gdy kariera zawodowa stanęła w miejscu, czas pożegnać się z pracodawcą. Jak to zrobić?

662milionkobietpraca.jpgTrudno oczekiwać, abyś chciał wykonywać pracę na tym samym stanowisku przez całe życie. Gdy nikt nie stawia już przed tobą wyzwań, praca może stać się monotonnym obowiązkiem. Wówczas zamiast nudzić się na dotychczasowym stanowisku, lepiej poszukać nowych wyzwań. Rozstając się ze swoim pracodawcą, możesz okazać klasę. Jeżeli zdecydujesz się spalić za sobą most, czyli odejść w chłodnej atmosferze, to bardzo prawdopodobne, że odbije się to na twojej dalszej karierze.

Konkurencja konkurencją, ale…

Każda firma działa w konkretnej branży. Na co dzień większość przedsiębiorstw konkuruje ze sobą o klientów, ale nie oznacza to, że ich właściciele nie rozmawiają ze sobą. Przeciwnie – bardzo często zdarza się, że są w stałym kontakcie. Uważasz, że wykształcenie i doświadczenie w zupełności wystarczy, abyś otrzymał kolejną intratną posadę, ale tym razem w firmie, która była dla ciebie dotychczas konkurentem w walce o klienta? Może się okazać, że się przeliczyłeś.

Jeżeli okaże się, że twój szef świetnie zna właścicieli firm, z którymi chętnie nawiązałbyś współpracę, a tym pożegnasz się z nim chłodno, może się okazać, że nie masz szans otrzymać posady. A to tylko jeden z powodów, dla których powinieneś przemyśleć, jak odejdziesz z pracy. Kolejnym są np. referencje. Dziś mają one znaczenie - większość pracodawców chętnie zapoznaje się z opiniami wystawionymi przez innych pracodawców. Dodać trzeba do tego dzisiejsze możliwości kontaktowania się między ludźmi - jako profesjonalista z pewnością założyłeś konto na jednym z serwisów społecznościowych specjalizujących się w kontaktach zawodowo-biznesowych. Opublikowanie przez poprzedniego pracodawcę negatywnego wpisu o tobie może spowodować, że będziesz miał poważne problemy ze znalezieniem zatrudnienia w branży - wyjaśnia specjalista z portalu praca-katowice.info

Przemyśl i porozmawiaj

Zanim poinformujesz swojego przełożonego o swoim odejściu, powinieneś zastanowić się nad powodem, dla którego to robisz. Warto, abyś był szczery. Masz za mało czasu dla siebie? Męczy cię dojazd? Masz wrażenie, że twoja kariera stanęła w miejscu, a praca przestała cię rozwijać? Być może uda się wypracować kompromis, który sprawi, że będziesz mógł pozostać w firmie. Musisz liczyć się z tym, że podczas rozmowy szef zaproponuje ci np. podwyżkę lub przeniesienie cię na inne stanowisko.

Jeżeli chodzi o rozmowę, to powinieneś pamiętać, że jako osobę zatrudnioną na podstawie umowy o pracę obowiązuje cię okres wypowiedzenia. Ten czas możesz spędzić w zaciszu własnego domu, wypisując wniosek urlopowy. Nie zawsze jednak taka decyzja musi ucieszyć twojego szefa. Wykonywałeś dotychczas pracę na samodzielnym stanowisku? W takim razie twoja obecność w firmie może być kluczowa przy przyuczaniu innego pracownika. Weź to pod uwagę i wykaż się inicjatywą – zaproponuj, że pomożesz wyszkolić osobę, która przejmie twoje obowiązki.

Pozamykaj swoje sprawy

Nie zawsze jest to możliwe, ale mając taką szansę, nie powinieneś z niej zrezygnować – zakończ wszystkie sprawy, które dotychczas prowadziłeś. Jeżeli miałeś styczność z klientami firmy, poinformuj ich o swojej decyzji, zostawiając jednocześnie dane kontaktowe do osoby, która przejmie twoje obowiązki. W ten sposób dotychczasowi klienci nie będą czuli się zdezorientowani, zminimalizujesz również ryzyko przejęcia ich przez konkurencję.

Prowadzenie spraw to nie tylko rozmowy czy negocjacje z klientami i kontrahentami, lecz także formalności i dokumentacja. Zadbaj, aby twój następca dowiedział się, gdzie znajdzie niezbędne mu do pracy informacje. Przekaż mu również wszelkie hasła. Z chwilą, gdy zdecydowałeś się odejść z firmy, rozpoczyna się test twojej organizacji. Będąc osobą zorganizowaną, nie powinieneś mieć trudności z jego ukończeniem.

Zapoznaj doświadczenia innych osób: Prawo pracy - przekazanie obowiązków

O dawnym pracodawcy mów tylko dobrze

To zasada, o której powinieneś zawsze pamiętać – o byłym szefie i współpracownikach mówisz wyłącznie dobrze lub wcale. Nowy szef może być zniesmaczony sposobem, w jakim będziesz opowiadał o byłym pracodawcy. Co więcej, z twojej postawy może on wyciągnąć wniosek, że równie chętnie w złym świetle przedstawisz jego osobę, jeżeli po raz kolejny zmienisz miejsce pracy.


Dodał(a): Wiktoria Nowak , Środa 21.09.2016 (aktualizacja: 2016-09-21)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar

Zobacz również

×