Terapia par

Nieraz w związku pojawiają się problemy. Kłótnie, nieporozumienia, pretensje – przytrafiają się w każdej, nawet najbardziej zgodnej parze. Czasem jednak zdarzają się trudności, które ciężko przezwyciężyć tylko we dwoje. Warto wtedy skorzystać z terapii par.

gł.jpg

Terapia par jest wyjątkowym rodzajem psychoterapii. Wyjątkowym dlatego, że uczestniczą w niej oboje partnerzy, którzy chcą zmienić coś w swoim związku, poczuć się w nim lepiej lub stoją przed decyzją o rozstaniu się. Ważne jest, że zależy im na zmianach, nieistotne natomiast jest czy związek jest zalegalizowany czy nie, czy są w nim dzieci, czy jest hetero - czy homoseksualny.

Niejedna osoba ma trudność w mówieniu o swoich kłopotach przy terapeucie. Czasem spotykam się z przekonaniem, że "swoje brudy pierze się we własnym domu". Jednak będąc w sporym konflikcie, mając do siebie pretensje lub żal, trudno jest spojrzeć na sytuację obiektywnie.

Przy kimś z zewnątrz dużo łatwiej utrzymać nerwy na wodzy i dokładnie opowiedzieć o swoim problemie. Terapeuta nie jest zaangażowany w to, co się dzieje między parą, jest bezstronny, może więc pomóc usłyszeć się obu stronom, poszukać satysfakcjonujących zmian czy znaleźć kompromis zadowalający oboje.

Psycholog nie rozsądza kto ma rację, ani nie opowiada się po żadnej ze stron. Jego rolą nie jest znalezienie winnego za pojawienie się trudności w związku. Celem terapii jest rozwiązanie problemu oraz umocnienie i rozwinięcie więzi pomiędzy partnerami. Ponieważ psychologa obowiązuje tajemnica oraz zasady etyki zawodowej, można mieć pewność, że nikt nieupoważniony nie dowie się o tym, co się dzieję między partnerami.

Spotykam się czasem z oczekiwaniami, że po jednym spotkaniu problem zostanie rozwiązany. Gdy rzecz jest dobrze zdefiniowana między partnerami, ludzie wiedzą dokładnie na czym polega problem lub potrzebują jedynie porady – jednorazowa konsultacja może być wystarczająca. Częściej jednak pierwsze spotkania poświęcone są poznaniu i nazwaniu problemu, ustaleniu wspólnych celów spotkań, poznaniu oczekiwań obu stron.

Właściwa praca terapeutyczna obejmuje pracę z trudnymi emocjami, zmianę przekonań na temat siebie, partnera i związku, trening komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Zmiany te mają na celu zwiększenie poczucia bliskości, intymności i zaufania partnerów do siebie oraz ich zadowolenia ze związku. Najważniejsze są priorytety pary, więc tematy poruszane na spotkaniach dostosowane są do potrzeb konkretnego związku.

Często w terapii ludzie uczą się nowych umiejętności, a każda nauka zajmuje trochę czasu. Dlatego też terapia jest procesem. Nie oznacza to jednak, że spotkania będą się ciągnąć w nieskończoność. Terapia jest ograniczona w czasie do momentu, gdy para potrafi sama poradzić sobie z konfliktem czy trudnością. W nurcie poznawczo - behawioralnym, w którym osobiście pracuję, do uporania się z problem wystarczy zwykle do 20 spotkań.


Dodał(a): Dorota Sędek , Środa 25.01.2012 (aktualizacja: 2012-01-23)
Ocena:

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Awatar
Zaloguj się lub zarejestruj jeśli chcesz dodać komentarz.

Zobacz również

×